Biblioteka
BodyIdea - Dietetyka przyszłości

2016-04-28

Niebezpieczny dwutlenek siarki
Ostatnio na naszym fanpage na facebooku wstawiłam zdjęcie moreli z zapytaniem, po które morele chętniej sięgnęliby czytelnicy. Zdania były podzielone, a więc nie do końca mamy świadomość i wiedzę jak rozpoznawać dobre dla nas produkty. Niestety, często wygląd jest dla nas głównym czynnikiem decydującym o kupnie.

Pokaże Wam jednak, że warto czytać etykiety. Żółciutkie morele to te, do których dodaje się środki konserwujące, przeważnie jest to DWUTLENEK SIARKI.

Dwutlenek siarki

Znajdziemy go pod skrótem E220 jest stosowany w przemyśle tekstylnym i papierniczym do bielenia, jest składnikiem kwaśnych deszczy i smogu, ale także stosuje się go do konserwowania bakalii i wina. SO2 jest także trujący dla zwierząt i szkodliwy dla roślin.

Dopuszczalna dawka

Dawka nie wyrządzająca krzywdy w ludzkim organizmie wynosi 0,7 mg na 1 kg masy ciała, dlatego ponownie kluczowe jest czytanie etykiet. Jednak  nie zawsze bazując jedynie na nich jesteśmy w stanie określić jak dużo tej substancji mogliśmy spożywać wraz z produktem. Najrozsądniejszym więc będzie wybieranie produktów, na których nie widnieje napis: "zawiera siarczyny", "konserwowany siarką", czy po prostu "E220".

Nadmierne spożycie

Nadmiar dwutlenku siarki jest manifestowany w organizmie w następujacy sposób:

  • wymioty
  • bóle głowy
  • nudności
  • silne reakcje uczuleniowe
  • problemy z oddychaniem (szczególnie u astmatyków)
  • uszkodzenia układu oddechowego

Dwutlenek siarki blokuje również wchłanianie wielu cennych witamin - zawartych w bakaliach, orzechach, pestkach, serach - więc koło się zamyka.

Wina wina?

Nie trzeba być koneserem win, by dobrze znać napis widniejący na wielu butelkach "zawiera siarczyny".  Tutaj akurat możemy dopatrzeć się dobrego działania E220 gdyż prócz wszelkich negatywów, które możemy na nim zawiesić zapobiega psuciu się żywności, niszczy mikroorganizmy, zabija bakterie i pleśnie - więc działanie przeciwdrobroustrojowe będzie tutaj wysoce korzystnym. No dobrze, ale... oznakowanie o obecności siarczyn w winie zgodne z dyrektywą unijną posiadają jedynie wina, w których zawartość SO2 przekracza 10 mg na litr wina. Tak więc znów apel - czytajmy etykiety.

Całe szczęście mamy już na rynku wielu producentów, którzy nie używają tego środka do konserwowania swoich produktów. I ku uciesze wielu konsumentów znajdziemy je w wielu popularnych sklepach lub też za pomocą stron internetowych.

Pamiętajcie - nie sugerujcie się kolorem czy kształtem danego owocu, czytajcie etykiety i strzeżcie się E220!

sylwia maksym body idea dietetyk

Sylwia Maksym

Cześć! Nazywam się Sylwia Maksym, jestem dietetykiem sportowym. Uczę jak jeść zdrowo, dostarczać paliwa z roślin i wybierać proste, smaczne rozwiązania bez wprowadzania restrykcji czy zakazów. Propaguję żywienie opierające się na ograniczeniu ilości spożywanego mięsa. Pokazuję sportowcom jak za pomocą żywienia wesprzeć ich regenerację i osiągnąć zawodowe cele. Aktualnie, obejmuję posadę dietetyka sportowego reprezentacji Polski kobiet w piłce nożnej, a także współpracuję indywidualnie z kolarzami, biegaczami, triathlonistami. Prywatnie jestem miłośniczką mocnej kawy, kolarstwa, mody i kultury hiszpańskiej. Rozgość się na mojej stronie i zatankuj ze mną Paliwo z Roślin.

BodyIdea - Dietetyka przyszłości

Dodaj komentarz

Brak dodanych komentarzy. Możesz być pierwszy - zapraszam!

Posłuchaj mojego podcastu PALIWO Z ROŚLIN