Biblioteka
BodyIdea - Dietetyka przyszłości

2021-02-11

Foodball - Żywienie i suplementacja piłkarzy - recenzja
Cześć! Ten post kieruję do wszystkich Zawodniczek i Zawodników Piłki Nożnej, ich Trenerów i Rodziców. Ta książka powinna się znaleźć w Waszej biblioteczce!

Dlaczego? Przeczytasz o tym poniżej!

Już dawno nie było na moim blogu recenzji książek, to nie dlatego, że nie czytam, ale dawno już żadna książka z zakresu dietetyki nie przykuła od momentu pojawienia się tej pozycji: DIETETYKA SPORTOWA - PZWL - recenzja

 

Czy piłkarz potrzebuje dietetyka?

Bardzo ucieszyłam się, gdy zobaczyłam, że powstała taka pozycja. Moja radość wynika z dwóch powodów.

  • Po pierwsze - znam jednego z autorów - Wojciecha Zepa i jestem pewna wartości treści, które przekazuje.
  • Po drugie - wiem jak bardzo potrzebne są tego typu książki w obecnych czasach.

Pierwsze szkolenie u autora książki FOODBALL - Żywienie i suplementacja piłkarzy, Wojciecha Zepa, odbyłam ponad 3 lata temu. Wtedy marzyłam by pracować z zawodowymi piłkarzami. Pamiętam, że Wojtek zachwycił mnie swoim profesjonalnym podejściem, wiedzą popartą doświadczeniem i "ludzkim podejściem". Krótko potem zaczęłam pracę w Akademii GKS Tychy, gdzie prowadziłam zajęcia dla najmłodszych piłkarzy, ich rodziców i trenerów. Później rozpoczęłam współpracę ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego, gdzie pracowałam jako nauczyciel przedmiotu - Wiedza o Żywieniu. Nieustannie przenosiłam wiedzę teoretyczną na praktykę mogą współpracować z wieloma zawodnikami. 

Punktem kulminacyjnym był staż w jednym z Hiszpańskich klubów Piłkarskich, a takżę rozpoczęcie współpracy indywidualnej z czołowymi zawodnikami pierwszoligowych drużyn, wystąpienia na konferencjach i wykładach, aż do momentu, w którym jestem teraz. Obecnie zajmuję miejsce dietetyka sportowego Pierwszej Drużyny Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej Kobiet, a nad moją pracą czuwa również Wojciech Zep - autor książki FOODBALL! To prawdziwa przyjemność, zaszczyt współpracy z najlepszymi i niesamowity rozwój w dzidzinie dietetyki sportowej. A więc widzisz, warto robić to, co się kocha i dążyć nieustannie do perfekcji.

 

Wracając do tytułu, tak! Piłkarz bardzo potrzebuje współpracy dietetycznej z profesjonalistą. Piłka nożna to sport o charakterze zmiennego wysiłku. Cechuje go ogromna wytrzymałość, szybkość i siła. Niezbędnym jest więc dobrze odżywienie, które wspomoże nie tylko fizyczność, ale również wpłynie na regenerację pozwalającą na postęp treningowy. Tutaj kluczem jest żywienie i suplementacja.

Z moich obserwacji i doświadczenia wynika, iż braki w wiedzy dotyczącej żywienia są obarczone gorszymi wynikami, złym stanem zdrowia, bądź też nieustannym testowaniem modnych rozwiązań żywieniowych. Wielokrotnie spotykam się z błędami żywienia młodych, jak i dorosłych zawodników, które przekładają się na trudności w osiągnięciu szczytowej formy, zbyt małej lub zbyt niskiej masie ciała i trudnościach w rozbudowaniu tkanki mięśniowej, nie wspominając już o słabym odżywieniu.

 

FOODBALL - Żywienie i suplementacja piłkarzy - Wojciech Zep, Filip Michał Borys

Na rynku jest wiele książek dotyczących żywienia sportowców. Nie brakuje w bibliotekach i księgarniach przewodników dla trenerów i rodziców piłkarzy. W internecie jest też wiele wskazówek dotyczących nawodnienia i suplementacji. Jednak książką FOODBALL to zbiór wszelkich wartości popartych o badania naukowe, doświadczenie i wieloletnią praktykę dedykowana właśnie dla sportowców. Jest napisana zrozumiałym językiem, a trudne pojęcia zostały wytłumaczone w prosty sposób bez niepotrzebnych Tobie wnikliwych analiz - te pozostawiamy dietetykom sportowym ;)

zep sylwia paliwo sport piłka nożna

 

Prócz podstawowych informacji, które szybko możesz przenieść na własną praktykę, autorzy FOODBALL - Żywienie i suplementacja piłkarzy omawiają wiele ważnych zagadnień z zakresu dietetyki sportowej. W książce znajdziesz mnogość tabel i wykresów ułatwiających zrozumienie charakteru wysiłku, podziału makroskładników, doboru składników odżywczych, czy kaloryczności proponowanych dań.

Praktyczne podejście zdecydowanie autorów książki FOODBALL ułatwi Ci poruszanie się w kuchni i dobranie konkretnych strategii żywieniowych, które możesz zastosować sam, lub wspomóc młodego piłkarza, jeżeli jesteś jego trenerem lub rodzicem.

Książka FOODBALL - Żywienie i suplementacja piłkarzy zawiera również zbiór najczęściej zadawanych ze strony piłkarzy pytań i odpowiedzi na nie. Tak więc autorzy rozwiewają wszelkie wątpliwości związane z:

  • dietą bezglutenową
  • suplementacją - minimalną i dodatkową
  • spożywaniem fast food'ów
  • dietą roślinną
  • snem i regeneracją

i wieloma, wieloma innymi, które na pewno wielokrotnie pojawiają się w Twojej głowie.

Ogromną wartością dodaną do książki FOODBALL są przykładowe jadłospisy z ich podziałem na dni treningowe i meczowe, z wyróżnieniem zmienności godzin ich odbywania. Rewelacja! Gotowe strategie, które wystarczy dopasować do własnych wymagań i stosować. Super!

 

Spis treści książki “FOODBALL Żywienie i suplementacja piłkarzy”

zep foodball

Jak widzisz spis treści zawiera wszystko to, co powinno się znaleźć w praktycznym przewodniku po żywieniu i suplementacji piłkarzy. FOODBALL to obowiązkowa pozycja, z której powinni korzystać adepci akademii i klubów piłkarkich, trenerzy i rodzice zawodników.

Autorom - Wojtkowi i Filipowi serdecznie gratuluję świetnej książki, a Was zachęcam do zakupu - moim zdaniem zdecydowanie warto!

 

Książkę możesz zakupić na stronie ŻYWIENIE MISTRZÓW KUP KSIĄŻKĘ - FOODBALL ŻYWIENIE I SUPLEMENTACJA PIŁKARZY

sylwia maksym body idea dietetyk

Sylwia Maksym

Cześć! Nazywam się Sylwia Maksym, jestem dietetykiem sportowym. Uczę jak jeść zdrowo, dostarczać paliwa z roślin i wybierać proste, smaczne rozwiązania bez wprowadzania restrykcji czy zakazów. Propaguję żywienie opierające się na ograniczeniu ilości spożywanego mięsa. Pokazuję sportowcom jak za pomocą żywienia wesprzeć ich regenerację i osiągnąć zawodowe cele. Aktualnie, obejmuję posadę dietetyka sportowego Reprezentacji Polski Kobiet w Piłce Nożnej, a także współpracuję indywidualnie z kolarzami, biegaczami, triathlonistami. Prywatnie jestem miłośniczką mocnej kawy, kolarstwa, mody i kultury hiszpańskiej. Rozgość się na mojej stronie i zatankuj ze mną Paliwo z Roślin.

BodyIdea - Dietetyka przyszłości

Dodaj komentarz

Brak dodanych komentarzy. Możesz być pierwszy - zapraszam!

Posłuchaj mojego podcastu PALIWO Z ROŚLIN