Biblioteka
BodyIdea - Dietetyka przyszłości

2021-02-11

Foodball - Żywienie i suplementacja piłkarzy - recenzja
Cześć! Ten post kieruję do wszystkich Zawodniczek i Zawodników Piłki Nożnej, ich Trenerów i Rodziców. Ta książka powinna się znaleźć w Waszej biblioteczce!

Dlaczego? Przeczytasz o tym poniżej!

Już dawno nie było na moim blogu recenzji książek, to nie dlatego, że nie czytam, ale dawno już żadna książka z zakresu dietetyki nie przykuła od momentu pojawienia się tej pozycji: DIETETYKA SPORTOWA - PZWL - recenzja

 

Czy piłkarz potrzebuje dietetyka?

Bardzo ucieszyłam się, gdy zobaczyłam, że powstała taka pozycja. Moja radość wynika z dwóch powodów.

  • Po pierwsze - znam jednego z autorów - Wojciecha Zepa i jestem pewna wartości treści, które przekazuje.
  • Po drugie - wiem jak bardzo potrzebne są tego typu książki w obecnych czasach.

Pierwsze szkolenie u autora książki FOODBALL - Żywienie i suplementacja piłkarzy, Wojciecha Zepa, odbyłam ponad 3 lata temu. Wtedy marzyłam by pracować z zawodowymi piłkarzami. Pamiętam, że Wojtek zachwycił mnie swoim profesjonalnym podejściem, wiedzą popartą doświadczeniem i "ludzkim podejściem". Krótko potem zaczęłam pracę w Akademii GKS Tychy, gdzie prowadziłam zajęcia dla najmłodszych piłkarzy, ich rodziców i trenerów. Później rozpoczęłam współpracę ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego, gdzie pracowałam jako nauczyciel przedmiotu - Wiedza o Żywieniu. Nieustannie przenosiłam wiedzę teoretyczną na praktykę mogą współpracować z wieloma zawodnikami. 

Punktem kulminacyjnym był staż w jednym z Hiszpańskich klubów Piłkarskich, a takżę rozpoczęcie współpracy indywidualnej z czołowymi zawodnikami pierwszoligowych drużyn, wystąpienia na konferencjach i wykładach, aż do momentu, w którym jestem teraz. Obecnie zajmuję miejsce dietetyka sportowego Pierwszej Drużyny Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej Kobiet, a nad moją pracą czuwa również Wojciech Zep - autor książki FOODBALL! To prawdziwa przyjemność, zaszczyt współpracy z najlepszymi i niesamowity rozwój w dzidzinie dietetyki sportowej. A więc widzisz, warto robić to, co się kocha i dążyć nieustannie do perfekcji.

 

Wracając do tytułu, tak! Piłkarz bardzo potrzebuje współpracy dietetycznej z profesjonalistą. Piłka nożna to sport o charakterze zmiennego wysiłku. Cechuje go ogromna wytrzymałość, szybkość i siła. Niezbędnym jest więc dobrze odżywienie, które wspomoże nie tylko fizyczność, ale również wpłynie na regenerację pozwalającą na postęp treningowy. Tutaj kluczem jest żywienie i suplementacja.

Z moich obserwacji i doświadczenia wynika, iż braki w wiedzy dotyczącej żywienia są obarczone gorszymi wynikami, złym stanem zdrowia, bądź też nieustannym testowaniem modnych rozwiązań żywieniowych. Wielokrotnie spotykam się z błędami żywienia młodych, jak i dorosłych zawodników, które przekładają się na trudności w osiągnięciu szczytowej formy, zbyt małej lub zbyt niskiej masie ciała i trudnościach w rozbudowaniu tkanki mięśniowej, nie wspominając już o słabym odżywieniu.

 

FOODBALL - Żywienie i suplementacja piłkarzy - Wojciech Zep, Filip Michał Borys

Na rynku jest wiele książek dotyczących żywienia sportowców. Nie brakuje w bibliotekach i księgarniach przewodników dla trenerów i rodziców piłkarzy. W internecie jest też wiele wskazówek dotyczących nawodnienia i suplementacji. Jednak książką FOODBALL to zbiór wszelkich wartości popartych o badania naukowe, doświadczenie i wieloletnią praktykę dedykowana właśnie dla sportowców. Jest napisana zrozumiałym językiem, a trudne pojęcia zostały wytłumaczone w prosty sposób bez niepotrzebnych Tobie wnikliwych analiz - te pozostawiamy dietetykom sportowym ;)

zep sylwia paliwo sport piłka nożna

 

Prócz podstawowych informacji, które szybko możesz przenieść na własną praktykę, autorzy FOODBALL - Żywienie i suplementacja piłkarzy omawiają wiele ważnych zagadnień z zakresu dietetyki sportowej. W książce znajdziesz mnogość tabel i wykresów ułatwiających zrozumienie charakteru wysiłku, podziału makroskładników, doboru składników odżywczych, czy kaloryczności proponowanych dań.

Praktyczne podejście zdecydowanie autorów książki FOODBALL ułatwi Ci poruszanie się w kuchni i dobranie konkretnych strategii żywieniowych, które możesz zastosować sam, lub wspomóc młodego piłkarza, jeżeli jesteś jego trenerem lub rodzicem.

Książka FOODBALL - Żywienie i suplementacja piłkarzy zawiera również zbiór najczęściej zadawanych ze strony piłkarzy pytań i odpowiedzi na nie. Tak więc autorzy rozwiewają wszelkie wątpliwości związane z:

  • dietą bezglutenową
  • suplementacją - minimalną i dodatkową
  • spożywaniem fast food'ów
  • dietą roślinną
  • snem i regeneracją

i wieloma, wieloma innymi, które na pewno wielokrotnie pojawiają się w Twojej głowie.

Ogromną wartością dodaną do książki FOODBALL są przykładowe jadłospisy z ich podziałem na dni treningowe i meczowe, z wyróżnieniem zmienności godzin ich odbywania. Rewelacja! Gotowe strategie, które wystarczy dopasować do własnych wymagań i stosować. Super!

 

Spis treści książki “FOODBALL Żywienie i suplementacja piłkarzy”

zep foodball

Jak widzisz spis treści zawiera wszystko to, co powinno się znaleźć w praktycznym przewodniku po żywieniu i suplementacji piłkarzy. FOODBALL to obowiązkowa pozycja, z której powinni korzystać adepci akademii i klubów piłkarkich, trenerzy i rodzice zawodników.

Autorom - Wojtkowi i Filipowi serdecznie gratuluję świetnej książki, a Was zachęcam do zakupu - moim zdaniem zdecydowanie warto!

 

Książkę możesz zakupić na stronie ŻYWIENIE MISTRZÓW KUP KSIĄŻKĘ - FOODBALL ŻYWIENIE I SUPLEMENTACJA PIŁKARZY

sylwia maksym body idea dietetyk

Sylwia Maksym

Cześć! Nazywam się Sylwia Maksym, jestem dietetykiem sportowym, propaguję żywienie opierające się na ograniczeniu ilości spożywanego mięsa. Uczę jak jeść zdrowo, dostarczać paliwa z roślin i wybierać proste, smaczne rozwiązania bez wprowadzania resytrykcji czy zakazów. Pokazuję sportowcom jak za pomocą żywienia wesprzeć ich regenerację i osiągnąć zawodowe cele. Aktualnie, obejmuję posadę dietetyka sportowego Reprezentacji Polski Kobiet w Piłce Nożnej, a także wspólpracuję indywidualnie z kolarzami, biegaczami, triathlonistami. Prywatnie jestem miłośniczką mocnej kawy, kolarstwa, mody i kultury hiszpańskiej. Rozgość się na mojej stronie i zatankuj ze mną Paliwo z Roślin.

BodyIdea - Dietetyka przyszłości

Dodaj komentarz

Brak dodanych komentarzy. Możesz być pierwszy - zapraszam!
Drukuj

Tagi

Obserwuj na Instagramie

Sprawdź inne wpisy

KUP E-BOOK

ROŚLINNE GRILLOWANIE

Sprawdź jadłospis:

WEGAŃSKI:

WEGETARIAŃSKI:

Posłuchaj mojego podcastu PALIWO Z ROŚLIN