Biblioteka
BodyIdea - Dietetyka przyszłości

2020-04-02

#zapytajdietetyka - Leki farmakologiczne a redukcja
Witajcie! Zaczynamy cykl #zapytajdietetyka od pierwszego z pytań, które zostały umieszczone pod przypiętym postem.

 

Farmakologia, a redukcja

Michał zapytał czy warto wspierać proces redukcji lekami farmakologicznymi przepisanymi na receptęOdpowiem krótko: nie warto. Już przechodzę do sedna, by rozwiać Wasze wszelkie wątpliwości.

 

Jak przeprowadzić redukcję masy ciała?


Sukces procesu redukcji zależy przede wszystkim od ilości przyjmowanego pokarmu, aktywności fizycznej i wydatkowanej energii. Brnąc dalej, skupiłabym się na edukacji żywieniowej, ustaleniu bieżącego zapotrzebowania energetycznego i odjęcia od niego ok 10-15% energii w celu przeprowadzenia sprawnej redukcji.
Pamiętajcie proszę, że redukcja jest procesem złożonym. Nie powinna obejmować jedynie niższej kaloryczności posiłków, ale ma skupić się na dostarczeniu organizmowi wszelkich składników odżywczych, witamin i minerałów.

 

Jadłospis redukcyjny


Jadłospis redukcyjny to również jadłospis nastawiony na zwiększenie objętości posiłków - głównie zadaniem takowej diety i pracy dietetyk-pacjent podczas odchudzania jest nauczenie odpowiedniej ilości porcji (najpierw większych objętościowo, dla małego oszukania głowy), a następnie nauczenie zasad komponowania posiłków.

 

Tylko odchudzanie odchudza?


Co może wspomóc proces odchudzania? Na pewno ruch! Dodatkowa aktywność fizyczna jest zawsze wskazana, jednak skupiłabym się również na spontanicznej aktywności ruchowej: sprzątanie, gestykulowanie, "łazikowanie", wiercenie się na krześle, zakupy, wchodzenie po schodach - zamiast wjeżdżania windą i wszelkie inne czynności, które pełniliśmy zanim wkroczyliśmy na salony z głębokimi kanapami i zasiedliśmy w fotele wygodnych super szybkich bryk :)

 

Farmaceutyki redukujące tkankę tłuszczową


Zapewne nieraz czytaliście o wspaniałej mocy spalaczy tłuszczu, świetnych tabletkach, które wpływają na redukcję tkanki tłuszczowej i przyspieszają tempo metabolizmu. Specyfikach, które kumulują spożywany tłuszcz i omijając szlaki metaboliczne usuwają go cudownie z organizmu. Drodzy, takie magiczne tabletki nie istnieją. Mają dobry marketing, ale jeżeli chcesz osiągnąć sukces redukcji postaw na podstawy.


Sławna l-karnityna bez aktywności fizycznej nie przyniesie efektów. Wszelkie czerwone tabletki, czy żółte kapsułki owszem zwiększają tętno, czujesz się po nich żywszy, masz ochotę na trening, pocisz się... ale nadal bez aktywności fizycznej i bez dopasowanego jadłospisu nie zdziałasz cudów. Istnieją mocniejsze substancje typu johimbina jednak nie sugeruję eksperymentowania z nimi osobom, które chcą działać na własną rękę, mają za sobą wiele nieudanych prób odchudzania czy też wierzą, iż nie zmieniając przyzwyczajeń, a skupiając się na lekach i suplementach można osiągnąć wymarzoną wagę.

Otyłość


Oczywiście od każdej reguły są wyjątki, na które środki farmakologiczne mogą okazać się wręcz niezbędne. Takim przypadkiem jest rzadka choroba Pradera Williego powodująca uczucie nieustannego wilczego głodu. Skrajna otyłość również jest chorobą, w której prócz diety stosuje się leczenie farmakologiczne. Zazwyczaj wraz z otyłością występują choroby współistniejące, jak choćby cukrzyca, insulinooporność i gorsza tolerancja glukozy. Tutaj bazując na zaleceniach lekarza endokrynologa, często można spotkać się z zaleceniem stosowania metforminy. Suplementami wspomagającymi jest herbata z morwy i chrom, jednak ponownie jak uwzględniłam powyżej - dieta stanowi podstawowy punkt interwencji podczas mądrej redukcji.

 

Czy moja odpowiedź zrodziła w Was kolejne pytania dotyczące procesu redukcji?

Dużo zdrowia dla Was i pamiętajcie - ruch to zdrowie, a dieta szyta na miarę to gwarancja sukcesu :)

 

 

______________________________________________

 

PALIWO Z ROŚLIN 

Czy jesteś już w mojej grupie paliwo z roślin?

Link znajdziesz tutaj Grupa Paliwo z Roślin - jednoczymy tutaj wiebicieli kuchni roślinnej, osoby które już od dawna są na diecie wegańskiej czy wegetariańskiej, a także te osoby, które dopiero planują coś zmienić w swoim menu. To również grupa dla sportowców, którzy poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania z tematyki diety roślinnej w sporcie. 

Zapraszam Cię serdecznie! Dołącza do nas i buduj roślinną społeczność Paliwo z roślin

sylwia maksym body idea dietetyk

Sylwia Maksym

Cześć! Nazywam się Sylwia Maksym, jestem dietetykiem sportowym. Uczę jak jeść zdrowo, dostarczać paliwa z roślin i wybierać proste, smaczne rozwiązania bez wprowadzania restrykcji czy zakazów. Propaguję żywienie opierające się na ograniczeniu ilości spożywanego mięsa. Pokazuję sportowcom jak za pomocą żywienia wesprzeć ich regenerację i osiągnąć zawodowe cele. Aktualnie, obejmuję posadę dietetyka sportowego reprezentacji Polski kobiet w piłce nożnej, a także współpracuję indywidualnie z kolarzami, biegaczami, triathlonistami. Prywatnie jestem miłośniczką mocnej kawy, kolarstwa, mody i kultury hiszpańskiej. Rozgość się na mojej stronie i zatankuj ze mną Paliwo z Roślin.

BodyIdea - Dietetyka przyszłości

Dodaj komentarz

Brak dodanych komentarzy. Możesz być pierwszy - zapraszam!

Posłuchaj mojego podcastu PALIWO Z ROŚLIN