Biblioteka
BodyIdea - Dietetyka przyszłości

2020-04-17

Jak wybrać odpowiedni rower dla siebie?
Czy ten artykuł jest bez sensu?

Przecież wiadomo, że jeżeli chcesz zacząć jeździć na rowerze to musisz kupić „górala”. Właściwie, w Polsce gdy ktoś mówi rower to w wyobraźni widzi właśnie rower typu MTB. Te rowery zajmują najwięcej miejsca w sklepach rowerowych, sieci handlowe sprzedają tylko takie rowery, a ścieżki rowerowe i parkowe są pełne ludzi na rowerach górskich.

Nie ma nad czym się zastanawiać. Do sklepu.

Stop. Jeżeli tytuł przykuł Twoją uwagę i tak naprawdę nie wiesz dlaczego o to pytam to rower górski nie jest dla Ciebie.

Rowery górskie to ciężkie i mozolne rowery przeznaczone do ciężkiej pracy w ciężkim terenie. Wymagają od swoich użytkowników dużej siły i umiejętności technicznych na wysokim poziomie. Mają grube i ciężkie opony, które zdecydowanie utrudniają poruszanie się po zwykłych drogach.

Czy kupując samochód, który ma służyć do dojazdów do pracy i do sklepu wybierasz samochód terenowy z napędem na cztery koła oraz skomplikowanym systemem zawieszenia, reduktorami osi itd. Nie. Byłoby to zabójcze ekonomicznie i sprawiało ogromnie dużo problemów w codziennym użytkowaniu. Na przykład jak zmieścić się w garażu lub znaleźć miejsce pod Lidlem.

 

Duża popularność tego typu rowerów to efekt początku lat ’90. Konający ekonomicznie polski rynek rowerów dosłownie zalała fala rowerów z Chin, które były praktycznie identyczne i przypominały właśnie rowery mtb. Wtedy każdy marzył o rowerze z wielkim kołem i solidną ramą. Do tej pory, każdej wiosny sieci handlowe zalewają nas takim właśnie sortem „pseudogórali”.

Na szczęście to było dawno, rynek zdążył się znormalizować i w ofercie mamy ogromny przekrój rowerowych konstrukcji. Możemy wybierać.

Jaki zatem jest najlepszy rower dla kogoś kto chce zacząć regularnie jeździć na rowerze. To rower crossowy.

Jakie są zalety roweru crossowego? Jest lekki. Nie będzie przeszkodą w przypadku gdy będziemy musieli znieść go po kilku schodach. Jest wygodny. Zapewnia utrzymanie zdrowej sylwetki podczas jazdy (po właściwym ustawieniu komponentów). Jest uniwersalny. Z łatwością radzi sobie z na leśnych ścieżkach i utwardzonych drogach polnych oraz nie stawia zbędnych oporów podczas podróży drogą asfaltową. Jest komfortowy. Dzięki przedniemu amortyzatorowi nie poczujemy w naszych stawach nierówności polnych ścieżek, a wąskie opony zapewnią mniej wysiłku oraz cichą jazdę. Jest zdrowy. Dzięki systematycznym przejażdżkom zdecydowanie poprawicie swoje zdrowie i sylwetkę.

Zdecydowanie polecam zakup w sklepach rowerowych. Zdecydowanie odradzam supermarkety. Cena rowerów wygląda atrakcyjnie, lecz kosztem jakości. To rowery, które szybciej zniechęcą do uprawiania sportu niż zdążycie przeliterować słowo „rower”, a z powodu wad i usterek wyląduje na śmietniku szybciej niż zdążycie zejść po schodach. Będzie to dosłownie wyrzucony pieniądz. Dodatkowo, cena roweru od uznanego producenta wcale nie musi być dużo wyższa. Zaczynając swoją przygodę z rowerami nie musimy kupować modelu z najwyższą klasą przerzutek reagujących na zmianę w 0,0012 sekundy, ani hamulców zatrzymujących rower ze 100km/h. Ważne jest, aby kupić rower z osprzętem producenta znanego ze dobrej jakości jak Shimano lub SRAM (tak, to nazwa firmy), jednak gwarantuję, że będziecie zadowoleni także z najtańszych przerzutek tej firmy. Kupując rower w markecie ryzykujecie, że hamulce zrobiła firma, która jeszcze wczoraj produkowała gumowe młotki. Zaufacie takiemu rozwiązaniu dla 300 złotych pozornych oszczędności?

Niezależnie od wszystkiego, aby w pełni cieszyć się ze swojego roweru należy o niego dbać. Może to być wstęp do odkrycia u siebie rowerowej pasji, która kiedyś zamieni się w kolarskie szaleństwo. A jeżeli nie, to i tak warto bo zadbany, czysty i nasmarowany rower odwdzięczy się bezawaryjnymi kilometrami i możliwością delektowania się śpiewem ptaków, a nie wyciem łańcucha.

A co z rowerami elektrycznymi? Czy to dobry wybór na pierwszy rower?

Nie, rower elektryczny nie jest dobrym wyborem na pierwszy, drugi czy też setny rower. Bo nie jest rowerem, a Ty nie jesteś leniem. Dzięki jeździe na rowerze poprawiasz swoje zdrowie, kondycję. Dzięki wysiłkowi fizycznemu masz większą kontrolę nad swoim ciałem, a Twoja głowa naprawia się samoistnie. Zwiększa poziom zadowolenia. Pozwala na osiągnięcie wielu celów. Jeżeli oczekujesz tylko przejażdżki bez wysiłku – zamów rikszę, albo po prostu wyjdź na balkon.

Jeżeli chcesz więcej wiadomości lub potrzebujesz konkretniejszych uwag, pisz. Chętnie pomogę i odpowiem.

 

Pozdrawiam

Radek Krzesa

PS. Dla posiadaczy kont na Instagramie, znajdziecie mnie tutaj https://www.instagram.com/rowerdrama/ 

sylwia maksym body idea dietetyk

Sylwia Maksym

Cześć! Nazywam się Sylwia Maksym, jestem dietetykiem sportowym. Uczę jak jeść zdrowo, dostarczać paliwa z roślin i wybierać proste, smaczne rozwiązania bez wprowadzania restrykcji czy zakazów. Propaguję żywienie opierające się na ograniczeniu ilości spożywanego mięsa. Pokazuję sportowcom jak za pomocą żywienia wesprzeć ich regenerację i osiągnąć zawodowe cele. Aktualnie, obejmuję posadę dietetyka sportowego reprezentacji Polski kobiet w piłce nożnej, a także współpracuję indywidualnie z kolarzami, biegaczami, triathlonistami. Prywatnie jestem miłośniczką mocnej kawy, kolarstwa, mody i kultury hiszpańskiej. Rozgość się na mojej stronie i zatankuj ze mną Paliwo z Roślin.

BodyIdea - Dietetyka przyszłości

Dodaj komentarz

Brak dodanych komentarzy. Możesz być pierwszy - zapraszam!

Posłuchaj mojego podcastu PALIWO Z ROŚLIN