Menu

Zakazana suplementacja w sporcie – oszustwa zabiorą tytuł sportowca

1 sierpnia 2023
Zakazana suplementacja w sporcie - oszustwa zabiorą tytuł sportowca

Substancje zakazane w sporcie

Środowiska sportowe huczą od kilku dni o pozytywnym wyniku testu antydopingowego Roberta Karasia. Moim artykułem chcę Ci przypomnieć, jak ważna jest współpraca z wykształconym dietetykiem sportowym, lekarzem medycyny sportowej, a także innymi specjalistami, którzy czuwają nad Twoim zdrowiem. Nie ufaj hobbystom, którzy polecają nieznane Ci suplementy i co ważniejsze – bądź uczciwy wobec Twoich fanów, kibiców i sponsorów. Sportowcu, znajomość listy suplementów według stanowiska Australijskiego Instytutu Sportu jest dla Ciebie bardzo ważna. Niezależnie od dyscypliny, którą trenujesz, warto mieć wiedzę i wiadomość, jakie suplementy i substancje mogą okazać się dla Ciebie szkodliwe. Pamiętaj, to Ty poniesiesz konsekwencje pozytywnego testu antydopingowego, nawet jeśli suplement został przyjęty nieświadomie. Bądź uczciwy(-wa) wobec siebie, pozostałych rywali i rywalek. Sport jest piękny, chęć wygranej zawsze najwyższa, rób to z zasadami.  

Jakie suplementy są zakazane w sporcie?

Niezależnie od uprawianej dyscypliny sportowej, na pewno względem cyklu i celu treningowego, przyjmujesz różne suplementy. Zdecydowanie musisz wiedzieć, które z nich są dozwolone i nie zaszkodzą Twojemu zdrowiu i karierze zawodowej. Podejmuj współpracę z osobami wykształconymi, które zajmują się swoją profesją odpowiedzialnie i profesjonalnie.Wykaż się uczciwością podczas rywalizacji. Stosowanie środków dopingujących jest po prostu nieuczciwe wobec Twoich rywali i rywalek.

 

Lista substancji zakazanych w sporcie

Polecając suplementy, zawsze polegam na sprawdzonych rekomendacjach. Współpraca ze sportowcami wymaga ode mnie znajomości dozwolonych suplementów o udowodnionym działaniu. Za każdym razem posiłkuję się i powołuję na rekomendacje Australian Institute of Sport (AIS) która stworzyła cztery grupy suplementów.

 

Podział suplementów według AIS

  • A – o sprawdzonym i udowodnionym działaniu i pełnym bezpieczeństwie
  • B – potencjalnie korzystne, ale wymagające dalszych badań
  • C – nie posiadające dowodów dotyczących ich skuteczności
  • D – zakazane przez WADA z racji na możliwość zanieczyszczenia substancjami dopingowymi
Tutaj znajdziesz dokładny podział – podział suplementów według AIS 

Z racji na “gorący od kilku dni temat w mediach” zajmiemy się dziś grupą D. W grupie D znalazły się substancje zabronione ze względu na kwestie antydopingowe. Pozostałe suplementy w tej grupie, to środki potencjalnie zanieczyszczone, które mogą wykazywać pozytywny wynik kontroli antydopingowej.

Grupa D została podzielona na 7 podgrup, w których znajdziesz substancje nieskuteczne, szkodliwe, zawierające lub mogące zawierać czynnik wzrostu, boostery testosteronu i potencjalnie wykazujące pozytywny wynik kontroli antydopingowej.

Warto zapoznać się z tą listą – grupa D według AIS

 

Korzeń maca, colostrum, DHEA

Na liście AIS w grupie D znajdziesz również “modne suplementy”, polecane przez samozwańczych specjalistów. Pamiętaj, to Ty poniesiesz konsekwencje pozytywnego testu dopingowego, nawet jeśli substancje zostały przyjęte nieświadomie. Bezmyślna suplementacja może zakończyć się utratą zdrowia, końcem kariery zawodowej i negatywną opinią w mediach. Wiesz, że korzeń maca, tribulus i siara bydlęca (colostrum) też znajdują się na tej liście? Są to substancje, które często bywają polecane przez trenerów, samozwańczych dietetyków, specjalistów żywienia, a także wybierane przez sportowców. Uważaj! Colostrum – czyli siara bydlęca, zawiera czynnik wzrostu, co może wpływać na pozytywny wynik testu antydopingowego. Podobnie jak stosowany powszechnie korzeń maca, czy DHEA.

 

Sportowcem się nie bywa, sportowcem się jest?

Pracując już od wielu lat ze sportowcami, utwierdziłam w sobie przekonanie, że sportowcem jest się przez całe życie. Niezależnie od wieku, w którym sportowiec czy sportowczyni kończą karierę, to moim zdaniem swoją postawą, zachowaniem i edukacją, powinni wspierać ideę fair play i sportowego ducha walki. W historii sportu zawodowego mamy kilka przykładów nieprawidłowych zachowań postaci, u których wykryto dopingowe oszustwa. Lance Armstrong, Ben Johnson, Marija Szarapowa, to sportowcy, o których na pewno słyszałeś. Jeśli oszukujesz i nieuczciwie grasz wobec swoich rywali i rywalek, to nie możesz się nazywać sportowcem, a oszustem. Nie zmienię zdania.

Niniejszym artykułem nikogo nie oceniam, wyrażam swoje zdanie. Nie mam też zamiaru nikogo oczerniać. Na pewno przykład Roberta Karasia zapisze się w historii polskiego i światowego sportu, szkoda że z negatywnym wydźwiękiem.

Cieszę się, że w mediach pojawiają się stanowiska innych sportowców i sportowczyń, którzy zabierają głos w tej sprawie. Uważam, że tego typu zachowania powinny być piętnowane i słusznie, że pojawiają się wypowiedzi innych, szanowanych osób ze świata sportu. Doceniam odwagę wszystkich, którzy oficjalnie postanowili odnieść się do sytuacji Roberta Karasia.

A Ty drogi sportowcu, droga sportowczyni – bądźcie uczciwi. Pracujcie tylko ze specjalistami, którzy są wykształceni i chcą dla Waszego zdrowia i kondycji jak najlepiej.

Jakie jest Twoje stanowisko w tej sprawie? Osobom niezaznajomionym z wydarzeniami związanymi z dopingiem Roberta Karasia polecam artykuł na stronie www.sport.pl

Udostępnij

Zobacz także

Newsletter

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy jadłospis fleksitariański na 2000 kcal

Unikatowe kody promocyjne, darmowe diety i ebooki oraz najważniejsze informacje dotyczące diety roślinnej i sportowej w pigułce - to wszystko otrzymasz zapisując się na mój newsletter!

Zgoda(wymagane)