Menu

Kreatyna – jeden z najlepiej przebadanych suplementów w sporcie. Dla kogo i ile?

16 marca 2023
Kreatyna - jeden z najlepiej przebadanych suplementów w sporcie. Dla kogo i ile?

Suplementacja kreatyną – kiedy ma sens?

Kreatyna jest skutecznym suplementem, który może znaleźć swoje zastosowanie w wielu dyscyplinach sportowych. Największe korzyści ze stosowania kreatyny znajdą sportowcy i sportowczynie dyscyplin siłowych.

Suplementacja kreatyną przynosi korzyści w okresie budowania siły i masy mięśniowej. Jej wpływ jest widoczny w wydajności podczas krótkotrwałych wysiłków o charakterze wytrzymałościowym, a także wsparciu regeneracji. Z jej korzyści mogą czerpać zawodnicy i zawodniczki sportów mieszanych, jak np. piłka nożna, a także sportów strikte wytrzymałościowych.

W niniejszym artykule poznasz wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie i wpływ kreatyny na Twoje zdrowie i cel treningowy.

 
Co znajdziesz w artykule?
 • Czy kreatyna jest skuteczna i bezpieczna?
 • Wskazania do stosowania kreatyny
 • Korzyści ze stosowania suplementacji kreatyną
 • Jaką wybrać formę kreatyny?
 • Kreatyna w sportach siłowych
 • Stosowanie kreatyny w piłce nożnej
 • Kreatyna w dyscyplinach o charakterze wytrzymałościowym
 • Dawkowanie kreatyny
 • Kreatyna dla sportowców na dietach roślinnych

Skuteczność i bezpieczeństwo kreatyny

Kreatyna jest jedną z najlepiej przebadanych substancji wykorzystywanych w sporcie. Jej udowodnione korzystne działanie podkreśla fakt, iż znajduje się w grupie A suplementów i środków zatwierdzonych przez Australijski Instytut Sportu [1]. Kreatyna jest naturalnym środkiem anabolicznym, dopuszczonym do stosowania przez WADA czyli Światową Agencję Antydopingową.

Kreatyna występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Składa się z trzech aminokwasów: metioniny, glicyny i argininy. Jej niewielkie zasoby w formie fosfokreatyny są zgromadzone w mięśniach szkieletowych i są wykorzystywane podczas krótkich wysiłków o charakterze wytrzymałościowym. Kreatyna jest wytwarzana głównie w wątrobie i (w mniejszym stopniu) w nerkach i trzustce. Jednak by czerpać z niej faktyczne korzyści, niezbędną jest suplementacja i odpowiednie wysycenie organizmu.

Dawkowanie kreatyny – ile przyjmować kreatyny i kiedy?

Istnieją dwa potwierdzone badaniami naukowymi sposoby dawkowania kreatyny

 • faza ładowania
 • protokół bez fazy ładowania

Faza ładowania przewiduje 5-7 dni suplementacji kreatyny w ilości 20 gramów kreatyny dziennie

Protokół bez fazy ładowania, to stała suplementacja 3-5 g kreatyny przez 28 dni + dawka podtrzymująca po 28 dniach 3 g kreatyny. By w pełni wykorzystać potencjał suplementu, mimo zalecanych 20 gramów kreatyny należy podzielić ją na kilka dawek. To zdecydowanie ułatwi proces wchłaniania i dystrybucji substancji w organizmie.

Oba sposoby przyjmowania kreatyny są korzystne, jednak patrząc na szereg innych czynników, protokół ze stałym przyjmowaniem kreatyny wydaje się bardziej praktyczny.

W swojej praktyce zalecam zawodnikom sportów wytrzymałościowych i mieszanych stosowanie kreatyny w momencie budowania siły i mocy, czyli w okresie przygotowawczym. Sportowcom i sportowczyniom na dietach roślinnych zalecam fazy przypominające, wynoszące 2-3 gramy kreatyny, w sytuacji gdzie masa ciała nie ma znaczenia i nie wpłynie negatywnie na wynik zaplanowanego startu / meczu.

Suplementacja kreatyny hamuje endogenną produkcję, a powrót kreatyny do normalnego poziomu zajmuje w niektórych przypadkach sporo czasu. Z uwagi na to, zaleca się zachowanie cyklicznego uzupełniania kreatyny podczas trwania poszczególnych okresów w sporcie.

Wskazania do stosowania kreatyny

Wykazano, że suplementacja kreatyną zwiększa siłę, beztłuszczową masę ciała, odporność na zmęczenie, a także gospodarkę wapniem. Zdecydowanymi wskazaniami do suplementacji kreatyną będzie sezon przygotowawczy, w wielu dyscyplinach sportowych, szczególnie gdy jego celem jest budowanie masy mięśniowej, mocy i wytrzymałości o charakterze krótkotrwałym.

Warto rozważyć stosowanie kreatyny w momencie prowadzenia diet redukcyjnych. Jej pozytywny wpływ na utrzymanie wysokiej beztłuszczowej masy ciała może okazać się sprzyjający.

Kreatyna naturalnie znajduje się w produktach zwierzęcych, zatem zalety jej stosowania mogą również odczuwać sportowcy, którzy prowadzą na co dzień diety roślinne, mniej zasobne w kreatynę.

Korzyści ze stosowania suplementacji kreatyną

Zwiększenie wydajności organizmu podczas wykonywania intensywnych wysiłków o charakterze krótkotrwałym, znajduje zastosowanie niemal we wszystkich dyscyplinach sportowych [2]. Nagła i szybka zmiana kierunku biegu w piłce nożnej. Krótki sprint do mety w sportach wytrzymałościowych. Podnoszenie ciężarów. To najprostsze przykłady sytuacji, w których możesz czerpać korzyści ze stosowania kreatyny.

Kreatyna wpływa również na przyspieszenie okresu regeneracji po wysiłkowej, a także usprawnienie procesów związanych z odnową biologiczną po urazach i zabiegach operacyjnych. Suplementacja kreatyną może wpływać pozytywnie na działania neoprotekcyjnie [3] i kardioprotekcyjne, zatem jej zastosowanie może być wszechstronne.

Suplementacja kreatyną wpływa na syntezę białek mięśniowych, a jej potencjał anaboliczny wynika z bezpośredniej stymulacji insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1. Kreatyna wpływa korzystnie na wzrost beztłuszczowej masy ciała, której jakość jest niezaprzeczalnie wysoką wartościach we wszystkich dyscyplinach sportowych [4]. Suplementację kreatyną mogą stosować mężczyźni, jak i kobiety, jednak należy pamiętać o naturalnym “skutku ubocznym” jakim będzie zwiększenie masy ciała.

Zmiana masy ciała podczas stosowania kreatyny może mieć negatywny wpływ na wyniki w sportach wytrzymałościowych [6] i mieszanych. Zatem jej aplikację zaleca się jedynie podczas fazy budowania siły. W sezonie startowym, kiedy liczy się każdy “dodatkowy” kilogram, niezależnie od uprawianej dyscypliny, warto przerwać suplementację, co oczywiście należy rozważyć indywidualnie.

Jaką wybrać formę kreatyny?

Najlepiej przebadaną, a także najtańszą formą kreatyny jest monohydrat. Przyswajalność monohydratu kreatyny wynosi prawie 100%. W sklepach znajdziesz również kreatynę w postaci innych form (jabłczan kreatyny, cytrynian, ester etylowy). Nie wykazano jednak ich lepszego wpływu na wydajność organizmu dzięki suplementacji, która zazwyczaj jest o wiele droższa, niż suplementacja wspomnianym monohydratem kreatyny.

Mit dotyczący suplementacji monohydratem kreatyny jest związany z nagłym “zatrzymaniem wody podskórnej”, który jest półprawdą. Podczas suplementacji kreatyną, retencja wody jak najbardziej jest zwiększona, jednak nie jest to woda pozakomórkowa i nie świadczy o negatywnej pracy organizmu. Suplementacja kreatyną jest związana ze zwiększeniem magazynowania w mięśniach glikogenu i wody co jest zjawiskiem pożądanym.

Kreatyna w sportach siłowych

Suplementacja kreatyną zwiększa przyrost siły spowodowany treningiem siłowym [6], a więc znajdzie doskonałe zastosowanie w treningu kulturystycznym, fitness i trójboju siłowym, czyli tam gdzie niezbędna jest moc.

Stosowanie kreatyny w piłce nożnej

suplementacja kreatyną w piłce nożnej 

Kreatyna, jako substancja bezpieczna i stanowiąca dobre wsparcie dla wydajności organizmu została umieszczona w wytycznych stanowiska UEFA na temat żywienia w piłce nożnej [7]. Zdecydowaną zaletą kreatyny jest zwiększenie beztłuszczowej masy ciała, pozytywny wpływ na kształtowanie siły, a także wytrzymałości o charakterze krótkotrwałym – np. podczas krótkich sprintów, czy zmiany kierunku biegu.

Suplementacja kreatyną w piłce nożnej nie wymaga fazy ładowania, zaleca się przyjmowanie 3 – 5 g kreatyny w celu odpowiedniego wysycenia organizmu substancją. Kreatynę warto przyjmować w okresie przygotowawczym w piłce nożnej i w sezonie ligowym. Podczas roztrenowania możesz zrezygnować z suplementacji. Poziom stężenia kreatyny utrzyma się w organizmie do ok 4-6 tygodni.

 

Spraawdź dietę regeneracyjną w piłce nożnej:

Piłka nożna – dieta regeneracyjna

 

Zdecydowanym minusem przyjmowania kreatyny jest jej wpływ na zwiększenie masy ciała. Dla zawodniczek i zawodników borykających się z nadmierną masą ciała może, dodatkowy jej przyrost na pewno nie będzie pożądanym efektem.

Szereg korzyści związanych z pozytywnym wpływem suplementacji kreatyną na organizm piłkarki i piłkarza pozostaje bezapelacyjny. Jednak praktykę przyjmowania kreatyny należy rozważyć indywidualnie.

poradnik żywienia w piłce nożnej

Kreatyna w dyscyplinach o charakterze wytrzymałościowym

suplementacja kreatyną w piłce nożnej

 

Suplementacja kreatyną może być doskonałym rozwiązaniem w momencie prowadzenia okresu przygotowawczego, w fazie budowania siły i mocy. Wartościowym rozwiązaniem suplementacji kreatyną jest korzyść związana z jej wpływem na krótkotrwały (do 10 sekund) wysiłek. Ma on miejsce podczas finiszu czy podczas wyprzedzania rywala, gdzie najważniejszym substratem energetycznym jest fosfokreatyna.

Zawodnicy i zawodniczki sportów takich jak: kolarstwo górskie i szosowe, a takie biegów długodystansowych mogą zdecydowanie odczuwać korzyść z suplementacji kreatyną. Kreatyna może poprawić odbudowę glikogenu po wysiłku fizycznym, co jest związane z “uwrażliwieniem mięśni na wychwyt glukozy, najprawdopodobniej z powodu wpływu na transportery GLUT4 [5].

Pamietajmy, że w sportach o charakterze wytrzymałościowym głównymi substratami energetycznymi są glikogen i w niewielkim stopniu tłuszcz, zatem odpowiednia dieta i strategia ładowania węglowodanów są bardzo ważnym rozwiązaniem, przewyższającym suplementację.

Poniżej znajdziesz artykuł dotyczący ładowania węglowodanami w sporcie:

Ładowanie węglowodanami w sporcie

 

Jedynym (w świetle badań) negatywnym wpływem suplementacji kreatyną w sportach wytrzymałościowych jest wyższa retencja wody. Może ona spowodować przyrost masy ciała o ok. 1-1.5 kg. Większa masa ciała może wpływać na obniżenie tempa biegu / prędkości podczas treningu kolarskiego i zwiększać obciążenie mięśni. Szybsze wyczerpanie i zmęczenie organizmu obniży jego wydajność i utrudni regenerację.

Wnioski z meta-analizy z marca 2023 roku [6] podkreślają, iż suplementacja monohydratem kreatyny jest nieskuteczna w zakresie wytrzymałości w grupie osób trenujących, co nie zmusza do całkowitego jej odstawienia, a jedynie odpowiedniej periodyzacji w wybranych okresach treningowych.

 

Kreatyna dla sportowców na dietach roślinnych

Jak już wiesz kreatyna naturalnie znajduje się w organizmie w mięśniach szkieletowych. Zasobne w kreatynę są produkty pochodzenia zwięrzecego – mięso, nabiał i jaja. Z racji na zerową zawartość kreatyny w diecie roślinnej zaleca się przyjmowanie kreatyny. Jej suplementację należy rozważyć jednak indywidualnie. Może przynieść rezultat u zawodników na dietach redukcyjnych – w celu utrzymania wysokiej beztłuszczowej masy ciała. Można mniemać, że wspomoże również regenerację sportowców i sportowczyń prowadzących intensywne treningi na dietach roślinnych. Jednak podkreślam, iż to odpowiednia dieta, nawodnienie i higiena życia mają na nią największy wpływ.

Najważniejsze fakty o kreatynie

 • Suplementacja kreatyną niesienie za sobą szereg korzyści
 • Wpływ kreatyny na kształtowanie siły i mocy pozostaje bezapelacyjny
 • Kreatyna jest substancją bezpieczną, przebadaną i wolną od dopingu (co nie zmienia faktu, że suplementy mogą być zanieczyszczone przez zaniechania ze strony producenta – sprawdzaj co kupujesz)
 • Naturalnie kreatyna występuje w mięśniach szkieletowych i produktach odzwierzęcych
 • Suplementacja kreatyną może wpłynąć na zwiększenie całkowitej masy ciała, ze względu na zwiększenie retencji wody
 • Zawodnicy sportów wytrzymałościowych i mieszanych powinni rozważyć stosowanie kreatyny indywidualnie we współpracy z dietetykiem, co będzie poparte celem treningowym
 • Największe korzyści z suplementacji kreatyną osiągną zawodnicy sportów siłowych
 • Najrozsądniejszym wyborem jest prowadzenie protokołu suplementacji kreatyną bez fazy ładowania
 • Najlepszą, najtańszą i najlepiej wchłanialną formą kreatyny jest monohydrat

 

Sprawdź dietę na sezon przygotowawczy w kolarstwie szosowym:

Kolarstwo szosowe – dieta na sezon przygotowawczy

 

Najczęstsze pytania dotyczące kreatyny:

Czy kreatyna powoduje przyrost masy ciała?

Tak, kreatyna poprzez retencję wody w organizmie może wpływać na zwiększenie masy ciała. Jest to naturalny i w pełni fizjologiczny objaw. Redukcja masy ciała o nagromadzoną wartość wody następuje po zaprzestaniu suplementacji.

Od którego roku życia można przyjmować kreatynę?

Kreatyna jest bezpiecznym suplementem, jednak amatorsko trenującym nastolatkom nie zalecam jej stosowania. Najpierw zadbaj o podstawy Twojego żywienia, dostarczaj odpowiedniej ilości białek (z różnych źródeł), węglowodanów i tłuszczów. Zadbaj o nawodnienie. Jeśli trenujesz zawodowo, a Twój trening jest dopięty na ostatni guzik możesz rozważyć suplementację kreatyną pod nadzorem specjalisty / specjalistki z zakresu dietetyki sportowej i przestrzegać rekomendowanej porcji spożycia.

Kiedy przyjmować kreatynę?

Nieco korzystniejsze jest przyjmowanie kreatyny po treningu, wraz z posiłkiem zawierającym węglowodany. Niewielkie różnice widoczne w badaniach dotyczące przyswajalności kreatyny z suplementacji przed treningiem lub po treningu są niewielkie i niemal nieistotne. Najważniejsza jest ilość kreatyny i regularność suplementacji.

Jaką formę kreatyny wybrać?

Najlepiej przebadaną formą kreatyny jest monohydrat. Jego wchłanialność wynosi prawie 100%. Jest najtańszym i najszerzej dostępnym suplementem.

Kreatyna w piłce nożnej ma sens?

Jak najbardziej, kreatyna w piłce nożnej może przynieść dużo korzyści. Największą wartością suplementacji kreatyną jest jej wpływ na kształtowanie siły i mocy. Jest szczególnie niezbędna w okresie przygotowawczym. W sezonie ligowym jej stosowanie warto rozważyć indywidualnie, z racji na przyrost masy ciała, ale i korzystny wpływ na krótkotrwałe wysiłki o charakterze wytrzymałościowym.

Stosowanie kreatyny w kolarstwie górskim i szosowym?

Tak, kreatyna będzie przydatna w sezonie przygotowawczym dla zawodników i zawodniczek kolarstwa górskiego i szosowego. Wpłynie na kształtowanie siły i mocy. W okresie startowym warto indywidualnie rozważyć suplementację. Wtedy gdy liczy się wysoka wydajność organizmu obniżenie masy ciała może okazać się kluczową strategią.

Amatorsko uprawiam triathlon – czy kreatyna jest dla mnie?

Triathlon, jako dyscyplina o charakterze wytrzymałościowym i niesamowicie wymagającym dla organizmu, wymaga stosowania kreatyny. Szczególnie ważnym będzie okres przygotowawczy, gdzie kształtuje się siłę i moc. Wpływ na krótkotrwały wysiłek wytrzymałościowy związany ze sprintem, finiszem, czy wyprzedzaniem podczas zawodów jest wysoce znaczący.

Czy kreatyna może negatywnie wpłynąć na wyniki w sporcie?

Ze względu na zwiększenie masy ciała podczas suplementacji, kreatyna może obniżać wydajność organizmu i pogarszać wytrzymałość długodystansową. Jednak umiejętne prowadzenie suplementacji w danych okresach treningowych będzie potęgowało jej korzystny wpływ na wyniki w sporcie.

Kreatyna zatrzymuję wodę w organizmie?

Tak, to naturalny objaw związany ze zgromadzeniem zwiększonej ilości glikogenu w mięśniach, co jest pozytywnym objawem.

Chodzę na siłownię, czy muszę brać kreatynę?

Jeśli to Twój hobbystyczny sport i nie zależy Ci na wynikach sportowych tylko dobrym samopoczuciu i wyglądzie, to suplementacja kreatyną nie jest konieczna. Ważniejsza jest odpowiednia dieta, nawodnienie i higiena snu wpływająca na regenerację.

Rezygnuję z suplementacji, jak długo kreatyna utrzyma się w organizmie?

Przy zaprzestaniu supelementacji kreatyną jej poziom utrzyma się ok. 4-6 tygodni, przy wcześniejszym odpowiednim wysyceniu organizmu kreatyną.

Kreatyna – literatura

 1. AIS, https://www.ausport.gov.au/ais Sports Nutrition: Supplements: Classification
 2. Kreider R. B., Kalman D. S., Antonio J., Ziegenfuss T. N., Wildman R., Collins R., Candow D. G., Kleiner S. M., Almada A. L., Lopez H. L. (2017). International Society
 3. Effects of Creatine Supplementation on Brain Function and Health Nutrients 2022, 14(5), 921;
 4. Delpino, F. M., Figueiredo, L. M., Forbes, S. C., Candow, D. G., & Santos, H. O. (2022). The Influence of Age, Sex, and Type of Exercise on the Efficacy of Creatine Supplementation on Lean Body Mass: A Systematic Review and Meta-analysis of Randomized Clinical Trials. Nutrition, 111791.
 5. Derave i in., 2003; Nelson, Arnall, Kokkonen, Day i Evans, 2001; Robinson, Sewell, Hultman , & Greenhaff, 1999
 6. Effects of Creatine Monohydrate on Endurance Performance in a Trained Population: A Systematic Review and Meta-analysis. Sports Med. 2023 Mar 6. doi: 10.1007/s40279-023-01823-2
 7. Rawson E. S., Volek J. S. (2003). Effects of creatine supplementation and resistance training on muscle strength and weightlifting performance. J Strength Cond Res. 17(4), 822-31.
 8. UEFA expert group statement on nutrition in elite football. Current evidence to inform practical recommendations and guide future research
 9. Mielgo-Ayuso J., Calleja-Gonzalez J., Marqués-Jiménez D., Caballero-García A., Córdova A., Fernández-Lázaro D. (2019). Effects of Creatine Supplementation on Athletic Performance in Soccer Players: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients. 11(4), 757.
 10. https://www.ais.gov.au/nutrition/supplements/group_a#creatine
 11. Tarnopolsky M.: Caffeine and creatine use in sport. Ann. Nutr. Metab. 2010, 57, Suppl 2, 1–8.
 12. COMS, https://www.zapasy.org.pl (Wspólne Stanowisko Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej i Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego: Stosowanie suplementów diety i żywności funkcjonalnej w sporcie. Rekomendacje dla polskich związków sportowych.
Udostępnij

Zobacz także

Newsletter

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy jadłospis fleksitariański na 2000 kcal

Unikatowe kody promocyjne, darmowe diety i ebooki oraz najważniejsze informacje dotyczące diety roślinnej i sportowej w pigułce - to wszystko otrzymasz zapisując się na mój newsletter!

Zgoda(wymagane)