Czarna ciecierzyca jest doskonałym źródłem białka, węglowodanów i zawiera jeszcze więcej błonnika niż klasyczna ciecierzyca, a więc jest odpowiednia dla osób walczących o smukłą sylwetkę i regulujących pracę jelit.
Ciecierzyca charakteryzuje się również niskim indeksem glikemicznym (IG =30), więc jest „bezpieczna” dla osób z problemami z glikemią. 100 g cieciorki pokrywa ok 70% zapotrzebowania na miedź oraz ponad 1000% zapotrzebowania na równie ważny dla nas pierwiastek, jakim jest mangan.
Roślina ta nadaje się nie tylko do past czy hummusów, ale jest też doskonałym dodatkiem do wielu sałatek, zup kremów i bazą do aromatycznego curry z ryżem jaśminowym – przepisy w krótce.
Jej największym minusem jest czas gotowania, wynosi ok 2-3 godzin – ale biorąc pod uwagę kwestie zdrowotne i walory smakowe, warto.
Hummus z czarnej ciecierzycy
Nasza propozycja hummusu jest niezwykle aromatyczna. Ma orzechowy posmak dzięki olejowi lnianemu i tahini, a także piękny zapach połączony z orientalnym smakiem dzięki kuminowi, który dodatkowo zadba o trawienie.
WYKONANIE:
- Zamocz ziarna cieciorki i pozostaw na 24 h
- Opłucz dokładnie (wcześniej możesz też zmienić wodę, np. po 12h) i gotuj na wolnym ogniu przez 2,5h – zalej wrzątkiem
- Odcedź i przepłucz, wsyp do misy blendera
- Dodaj olej, tahini, sok z cytryny, przyprawy, dokładnie zmiksuj
Tak przygotowaną pastę możesz przechowywać w lodówce w zamkniętym szczelnie pojemniku – najlepiej szklanym do 5 dni.
Świetnie smakuje z pieczywem, ale i z surowymi warzywami.
SMACZNEGO