Menu

Co jeść w święta, by prawdziwie ucztować i nie martwić się o kilogramy?

8 grudnia 2023
Co jeść w święta, by prawdziwie ucztować i nie martwić się o kilogramy?

Prawdziwe cieszenie się Świętami poprzez Zdrowe Żywienie

Święta to magiczny czas, pełen radości, wspólnych chwil i oczywiście – wyjątkowych smaków. Jednak, czy możliwe jest równoczesne delektowanie się świątecznymi potrawami i dbanie o zdrowie?

Odpowiedź brzmi tak! Jak najbardziej! Poznaj korzyści zdrowego podejścia do świątecznych przyjemności kulinarnej.

 • Zdrowe ciało, zdrowszy duch: Wybierając świadomie jedzenie, możemy cieszyć się smakami świąt, jednocześnie dbając o nasze zdrowie. Zbilansowane posiłki dostarczają niezbędnych składników odżywczych, utrzymując naszą energię na wysokim poziomie.
 • Unikanie poczucia winy: Święta powinny być czasem radości, a nie poczucia winy z powodu nadmiernego jedzenia. Zdrowe podejście do żywienia pozwala nam cieszyć się potrawami bez zbędnego obciążenia sumienia.
 • Długotrwała radość: Unikając przesadnego spożywania niezdrowych przekąsek, możemy uniknąć uczucia zmęczenia i ospałości, co sprawi, że święta staną się okazją do długotrwałego cieszenia się wspólnymi chwilami z bliskimi.
 • Inspirujące alternatywy: Zdrowe świąteczne potrawy nie muszą być nudne! Odkryj kreatywne, smaczne i jednocześnie zdrowe alternatywy, które sprawią, że stół świąteczny będzie kolorowy i pełen różnorodności.
 • Aktywne święta: Zamiast rezygnować z aktywności fizycznej, spróbuj włączyć ją w świąteczny harmonogram. Rodzinne spacery, wspólne gry czy nawet taniec to doskonałe sposoby na utrzymanie równowagi między jedzeniem a ruchem.
 • Zbliżenie się do tradycji: Warto eksperymentować ze zdrowszymi wersjami tradycyjnych potraw. Dzięki temu możemy kontynuować rodzinne tradycje, jednocześnie przynosząc zdrowe korzyści dla naszego organizmu.

Cieszenie się świętami nie musi oznaczać rezygnacji z dbania o zdrowie. Wręcz przeciwnie, zdrowe podejście do jedzenia pozwala nam pełniej celebrować te wyjątkowe dni, podkreślając równowagę między radością z jedzenia a troską o nasze ciało i umysł.

 

Może dokładeczkę serniczka? Odmawiaj bez wyrzutów sumienia!

  jak grzecznie odmawiać jedzenia w święta  

Odmawianie jedzenia w święta może być delikatną sytuacją, szczególnie gdy atmosfera skupia się wokół wspólnych posiłków i tradycyjnych dań. Warto pamiętać o kilku zasadach, aby skutecznie i uprzejmie odmówić jedzenia, gdy już nie chcesz więcej.

 • Podziękuj za propozycję: Zawsze zacznij od wyrażenia wdzięczności za ofertę jedzenia. Możesz powiedzieć coś w stylu: “Dziękuję bardzo za zaproszenie do jedzenia, było pyszne!”
 • Podkreśl pozytywne doświadczenie: Jeśli już zjadłeś/iś jedzenie, podkreśl, jak bardzo Ci smakowało. To pomoże zminimalizować ewentualne obawy lub uczucie odrzucenia ze strony osoby, która przygotowała posiłek.
 • Wskazuj na pełność: Możesz powiedzieć, że już jesteś pełny/a i cieszysz się smakiem jedzenia, ale niestety nie masz już miejsca w żołądku na więcej.
 • Użyj delikatnych sformułowań: Odmawiając jedzenia, unikaj używania negatywnych słów czy zbyt stanowczych zwrotów. Staraj się być delikatny/a, aby uniknąć urażenia czyjegoś uczucia.
 • Oferuj alternatywę: Jeśli to możliwe, zaproponuj alternatywne rozwiązanie, na przykład zabranie resztek jedzenia na wynos. To pokazuje szacunek do pracy i wysiłku, jakie ktoś włożył w przygotowanie posiłku.

Przykłady zdania mogą wyglądać tak:

 • “Dziękuję za pyszne jedzenie, ale niestety jestem już pełna(y)!”
 • “Było naprawdę smaczne, ale zjadłam(-em) już tyle, ile mogę!”
 • “Cieszę się, że mogłam(em) spróbować tych wspaniałości, ale nie jestem w stanie już nic więcej zjeść!”

Pamiętaj, że uczciwość i uprzejmość są kluczowe. Ważne jest, aby wyrazić swoje podziękowania i jednocześnie jasno przekazać, że nie jesteś w stanie kontynuować jedzenia.

  Świąteczne Przepisy na Paliwo z Roślin Sylwia Maksym

Pd 13 grudnia jest dostępny się mój ebook Przepisy na Świąteczne Paliwo z Roślin, który odmieni Twój świąteczny stół. Mam dla Ciebie darmowy przepis z ebooka. Jestem przekonana, że rozpieści Twoje kubki smakowe.  

—> KLIKNIJ BY SIĘ ZAPISAĆ! <—

 

Najczęstsze obawy związane ze świętami

Święta to magiczny czas, pełen radości, miłości i oczywiście pysznych potraw. Jednak dla wielu z nas wiąże się to także z obawami o wpływ świątecznych uczty na nasze zdrowie. Warto jednak spojrzeć na te chwile z innej perspektywy i odkryć, jak można prawdziwie cieszyć się świętami, jednocześnie dbając o swoje dobre samopoczucie i zdrowie.

  strach przed przytyciem w święta  

“Boję się, że przytyję w Święta”

Możliwość przybrania na wadze w trakcie świąt jest istniejącym zjawiskiem, związana jest z kilkoma czynnikami:

 • Obfite posiłki: Święta często kojarzą się z obfitością jedzenia, często w postaci kalorycznych potraw i słodkości. Spożywanie większej ilości kalorii niż zazwyczaj może prowadzić do przybrania na wadze.
 • Przekąski i słodycze: Ciągła dostępność przekąsek i słodyczy w czasie świąt może prowadzić do nadmiernego spożywania produktów wysokokalorycznych.
 • Mniej aktywności fizycznej: W okresie świątecznym ludzie często spędzają więcej czasu w domu, w otoczeniu rodziny i przyjaciół, co może prowadzić do mniejszej aktywności fizycznej.
 • Stres: Dla niektórych osób święta mogą być okresem zwiększonego stresu. Niektórzy ludzie reagują na stres jedzeniem, co może wpłynąć na ilość spożywanych kalorii.
 • Pokusy żywieniowe: Święta często wiążą się z obfitymi posiłkami i przekąskami, które mogą być niezdrowe lub sprzeczne z daną dietą. Osoby na diecie mogą obawiać się, że będą miały trudności z utrzymaniem się z dala od tych pokus.
 • Społeczne oczekiwania: Święta często są czasem spotkań rodzinnych i towarzyskich, gdzie jedzenie odgrywa ważną rolę. Osoby na diecie mogą czuć się niewygodnie, gdy muszą odmówić pewnych potraw lub tłumaczyć swoją dietę przed innymi.
 • Brak opcji dietetycznych: W niektórych przypadkach, szczególnie podczas rodzinnych spotkań, może być trudno znaleźć odpowiednie opcje żywieniowe zgodne z daną dietą. To może powodować niepewność i stres.
 • Presja społeczna: Niektórzy ludzie czują presję społeczną, aby zjeść więcej niż zazwyczaj podczas świąt. To może prowadzić do konfliktów wewnętrznych i niepokoju.
 • Utrata kontroli nad posiłkami: Z różnych powodów, w tym obfitością jedzenia podczas świąt, osoby na diecie mogą czuć, że tracą kontrolę nad tym, co jedzą, co może wywołać stres i niepokój.

https://sylwiamaksym.pl/diety/diety-sportowe/ebooki-sportowe/swiateczne-przepisy-na-paliwo-z-roslin/

Świąteczne obawy związane z żywieniem

Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy automatycznie tyje w trakcie świąt, a przybranie na wadze zależy od indywidualnych nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej i stylu życia. Warto podejść do świąt z umiarem i świadomością, dbając o zrównoważony sposób odżywiania i utrzymanie aktywności fizycznej. W przypadku osób, które zmagają się z nadwagą lub problemami z kontrolą wagi, ważne jest zachowanie umiaru i podejście do świąt z planem, który pozwoli uniknąć nadmiernego przybrania na wadze. Dla osób na diecie ważne jest znalezienie równowagi między cieszeniem się atmosferą świąt, a zachowaniem zdrowego podejścia do jedzenia. Wsparcie rodziny i przyjaciół oraz planowanie posiłków mogą pomóc w zminimalizowaniu stresu związanego z dietą podczas świąt.

“Nie wiem jak zmienić smak tradycyjnych potraw”

Eksperymentujmy z alternatywnymi, zdrowszymi wersjami tradycyjnych potraw. Odkryjmy, jak można zredukować ilość tłuszczu czy cukru, nie tracąc przy tym na smaku. To szansa na stworzenie posiłków, które nie tylko cieszą podniebienie, ale również są korzystne dla naszego zdrowia.

“Czy muszę trenować w Święta?”

Trening to rzecz święta, również w święta, ale czy na pewno warto tracić wspólny czas na kolejny trening?! Włączmy do naszej świątecznej rutyny krótkie spacery czy zabawy na świeżym powietrzu. To nie tylko doskonały sposób na utrzymanie formy fizycznej, ale także sposób na rodzinne spotkanie z dala od stołu pełnego jedzenia.

 

Odkryj Nowe Smaki Świąt: Tradycyjne Potrawy w Zdrowszym Wydaniu

Święta to czas, kiedy stoły uginają się od pyszności, a tradycyjne potrawy przywołują wspomnienia rodzinne. Dla tych, którzy nie czują się pewnie w kuchni, zmiana tradycyjnych potraw może być wyzwaniem. Jednak warto zastanowić się nad korzyściami, jakie przyniesie taki kulinarny eksperyment.

jak zmienić tradycyjne smaki świąteczne  
 • Zdrowsze Składniki, Ta sama Tradycja: Zastąp składniki o wysokiej zawartości tłuszczu czy cukru zdrowszymi alternatywami. Na przykład, zamień śmietanę na jogurt grecki w sosach czy zupach, co doda potrawom kremowej konsystencji bez dodatkowych kalorii.
 • Kolory na Talerzu: Dodaj kolor do swoich potraw, korzystając z warzyw i owoców. Nie tylko dodasz niezbędne składniki odżywcze, ale także stworzysz atrakcyjne wizualnie dania, które zasmakują oczom i podniebieniu.
 • Mniej Soli, Więcej Aromatów: Ogranicz ilość soli, używając zamiast tego ziół i przypraw. To prosty sposób na obniżenie ilości sodu w potrawach, a jednocześnie nadanie im wyjątkowego smaku.
 • Piecz Zamiast Smaż: Wybieraj techniki pieczenia zamiast smażenia, aby zmniejszyć ilość używanego tłuszczu. Pieczone mięsa czy warzywa są równie smaczne, a jednocześnie lżejsze dla żołądka.
 • Zbieraj Rodzinną Załogę: Gotowanie świątecznych potraw może stać się wyjątkową rodzinna tradycją. Zbierajcie się razem w kuchni, dzieląc się obowiązkami i tworząc razem smaczne wspomnienia.

Eksperymentowanie w kuchni w trakcie świąt to nie tylko szansa na nowe smaki, ale także na zdrowsze, bardziej świadome podejście do jedzenia. Przywróć tradycję świątecznych potraw, nadając im nowoczesny, zdrowszy twist i ciesz się smakiem, który jednocześnie dba o Twoje dobre samopoczucie!

   

Aktywne Święta: Pomysły na Rozrywkę i Ruch w Magicznym Sezonie

Święta to czas wspólnego spędzania, ale również idealna okazja do aktywności fizycznej i kreatywnej rozrywki. Oto kilka pomysłów na aktywne święta, które sprawią, że ten magiczny okres będzie jeszcze bardziej radosny.

  pomysły na aktywne święta, nie tylko przy stole  
 • Wędrówki Świąteczne: Organizuj rodzinne lub przyjacielskie wędrówki po okolicy, podziwiając świąteczne ozdoby i dekoracje. To doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu i jednocześnie cieszenie się świątecznymi widokami.
 • Zimowe Zabawy na Świeżym Powietrzu: Jeśli w Twojej okolicy jest śnieg, wykorzystaj go do różnych aktywności, takich jak sanki, jazda na nartach biegowych, czy zabawy w śnieżki. To świetny sposób na ruch i zdrową dawkę śmiechu.
 • Turniej Rodzinny: Zorganizuj turniej sportowy w grach zespołowych, takich jak siatkówka, koszykówka czy mini-golf. Nie tylko dostarczy to aktywności fizycznej, ale również wzmocni więzi rodzinne i przyjacielskie.
 • Wspólne Tańce: Stwórz listę ulubionych świątecznych utworów i zorganizuj domowy taneczny maraton. To nie tylko świetna rozrywka, ale również doskonała forma aktywności fizycznej.
 • Warsztaty Kulinarne: Zamiast siedzieć w miejscu, bierz udział w wspólnym gotowaniu czy pieczeniu świątecznych przysmaków. To nie tylko aktywność fizyczna, ale również okazja do nauki nowych umiejętności kulinarnych.
 • Świąteczne Gry Planszowe: Przygotuj kolekcję ulubionych gier planszowych i spędź czas na rywalizacji czy wspólnej zabawie. To aktywność, która dostarcza rozrywki bez względu na wiek uczestników.
 • Zajęcia Rękodzielnicze: Organizuj warsztaty rękodzielnicze, takie jak ozdabianie pierniczków, tworzenie ozdób świątecznych czy robienie własnych kart świątecznych. To nie tylko kreatywna rozrywka, ale także doskonała okazja do dzielenia się z innymi swoją twórczością.

Zaangażowanie w aktywne święta nie tylko przynosi korzyści zdrowotne, ale także tworzy wyjątkowe wspomnienia, które pozostaną w pamięci na długo. Ciesz się ruchem, świeżym powietrzem i radością świąt w pełni!

Zapisz się na listę zainteresowanych moim ebookiem – Przepisy na Świąteczne Paliwo z Roślin. Kliknij w obrazek, aby otrzymać darmowy przepis i atrakcyjny rabat na zakup ebooka!

świąteczne przepisy na paliwo z roślin

 

Życzę Ci wspaniałych Świąt! Smacznych, zdrowych, aktywnych i spędzonych tak, jak tego potrzebujesz! 🙂

  https://sylwiamaksym.pl/diety/diety-sportowe/ebooki-sportowe/swiateczne-przepisy-na-paliwo-z-roslin/
Udostępnij

Zobacz także

Newsletter

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy jadłospis fleksitariański na 2000 kcal

Unikatowe kody promocyjne, darmowe diety i ebooki oraz najważniejsze informacje dotyczące diety roślinnej i sportowej w pigułce - to wszystko otrzymasz zapisując się na mój newsletter!

Zgoda(wymagane)