Menu

Foodball – Żywienie i suplementacja piłkarzy – recenzja

11 lutego 2021
Foodball - Żywienie i suplementacja piłkarzy - recenzja

Szukasz książki, w której dokładnie zostały omówione zagadnienia dotyczące żywienia i suplementacji piłkarzy? Foodball jest zdecydowanie najlepszą na rynku pozycją, traktującą ten temat!


Wpis kieruję do wszystkich Zawodniczek i Zawodników Piłki Nożnej, ich Trenerów i Rodziców. Foodball – ta książka powinna się znaleźć w Waszej biblioteczce!

Dlaczego? Foodball to naprawdę błyskotliwy tytuł, ale przede wszystkim pełna skarbnica teoretycznej wiedzy z ze świata piłki nożnej, przeplatanej z bogatym doświadczeniem i wiedzą autorów.

Już dawno nie było na moim blogu recenzji książek, to nie dlatego, że nie czytam, ale dawno już żadna książka z zakresu dietetyki mnie tak nie zaciekawiła, od momentu pojawienia się tej pozycji: DIETETYKA SPORTOWA – PZWL – recenzja


Żywienie i suplementacja fundamentem formy piłkarskiej

 

Bardzo ucieszyłam się, gdy zobaczyłam, że Foodball już ujrzała światło dzienne. Moja radość wynika z dwóch powodów.

 • Po pierwsze – znam jednego z autorów – Wojciecha Zepa i jestem pewna wartości treści, które przekazuje.
 • Po drugie – wiem jak bardzo potrzebne są tego typu książki w obecnych czasach.

Pierwsze szkolenie u autora książki Foodball – Żywienie i suplementacja piłkarzy, Wojciecha Zepa, odbyłam ponad 4 lata temu. Wtedy marzyłam by pracować z zawodowymi piłkarzami. Pamiętam, że Wojtek zachwycił mnie swoim profesjonalnym podejściem, wiedzą popartą doświadczeniem i “ludzkim podejściem”. Krótko potem zaczęłam pracę w Akademii GKS Tychy, gdzie prowadziłam zajęcia dla najmłodszych piłkarzy, ich rodziców i trenerów. Później rozpoczęłam współpracę ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego, gdzie pracowałam jako nauczyciel przedmiotu – Wiedza o Żywieniu. Nieustannie przenosiłam wiedzę teoretyczną na praktykę mogą współpracować z wieloma zawodnikami. 


Dietetyk sportowy uczy się całe życie

Punktem kulminacyjnym, w zdobywaniu mojego doświadczenia jako dietetyk sportowy, był staż w jednym z Hiszpańskich klubów Piłkarskich, a także rozpoczęcie współpracy indywidualnej z czołowymi zawodnikami pierwszoligowych drużyn, wystąpienia na konferencjach i wykładach, aż do momentu, w którym jestem teraz.

 

Obecnie zajmuję miejsce dietetyka sportowego Pierwszej Drużyny Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej Kobiet, a nad moją pracą czuwa również Wojciech Zep – autor książki FOODBALL! To prawdziwa przyjemność, zaszczyt współpracy z najlepszymi i niesamowity rozwój w dziedzinie dietetyki sportowej. A więc widzisz, warto robić to, co się kocha i dążyć nieustannie do perfekcji. Zdecydowanie polecam! 🙂

sylwia maksym dietetyk reprezentacji
Foto: Paula Duda

Wracając do treści zawartych w książce Foodball, tak! Piłkarz bardzo potrzebuje współpracy dietetycznej z profesjonalistą. Piłka nożna to sport o charakterze zmiennego wysiłku. Cechuje go ogromna wytrzymałość, szybkość i siła. Niezbędnym jest więc dobrze odżywienie, które wspomoże nie tylko Twój wysiłek, ale również wpłynie na regenerację pozwalającą na postęp treningowy. Tutaj kluczem jest żywienie i suplementacja.

Z moich obserwacji i doświadczenia wynika, iż braki w wiedzy dotyczącej żywienia są obarczone gorszymi wynikami, złym stanem zdrowia, bądź też nieustannym testowaniem modnych rozwiązań żywieniowych. Wielokrotnie spotykam się z błędami żywienia młodych, jak i dorosłych zawodników, które przekładają się na

 • trudności w osiągnięciu szczytowej formy,
 • zbyt niską lub zbyt wysoką masie ciała,
 • trudności w rozbudowaniu tkanki mięśniowej,
 • niedożywienie,
 • często popełniane błędy żywieniowe z racji na “modne diety”,
 • anemię zespół RED-s,
 • często ryzyko kontuzji, chorób i tym samym wcześniejsze zakończenie kariery w sporcie

Dietetyka sportowa i wiedza dotycząca żywienia i suplementacji

Na rynku jest wiele książek dotyczących żywienia sportowców. Nie brakuje w bibliotekach i księgarniach przewodników dla trenerów i rodziców piłkarzy. W internecie jest też wiele wskazówek dotyczących nawodnienia i suplementacji. Jednak książką FOODBALL to zbiór wszelkich wartości popartych o badania naukowe, doświadczenie i wieloletnią praktykę dedykowana właśnie dla sportowców. Jest napisana zrozumiałym językiem, a trudne pojęcia zostały wytłumaczone w prosty sposób bez niepotrzebnych Tobie wnikliwych analiz – te pozostawiamy dietetykom sportowym 😉


Prócz podstawowych informacji, które szybko możesz przenieść na własną praktykę, autorzy FOODBALL – Żywienie i suplementacja piłkarzy omawiają wiele ważnych zagadnień z zakresu dietetyki sportowej. W książce znajdziesz mnogość tabel i wykresów ułatwiających zrozumienie charakteru wysiłku, podziału makroskładników, doboru składników odżywczych, czy kaloryczności proponowanych dań.

Praktyczne podejście zdecydowanie autorów książki FOODBALL ułatwi Ci poruszanie się w kuchni i dobranie konkretnych strategii żywieniowych, które możesz zastosować sam, lub wspomóc młodego piłkarza, jeżeli jesteś jego trenerem lub rodzicem.

Książka FOODBALL – Żywienie i suplementacja piłkarzy zawiera również zbiór najczęściej zadawanych ze strony piłkarzy pytań i odpowiedzi na nie. Tak więc autorzy rozwiewają wszelkie wątpliwości związane z:

 • dietą bezglutenową
 • suplementacją – minimalną i dodatkową
 • spożywaniem fast food’ów
 • dietą roślinną
 • snem i regeneracją

i wieloma, wieloma innymi, które na pewno wielokrotnie pojawiają się w Twojej głowie.

Ogromną wartością dodaną do książki FOODBALL są przykładowe jadłospisy z ich podziałem na dni treningowe i meczowe, z wyróżnieniem zmienności godzin ich odbywania. Rewelacja! Gotowe strategie, które wystarczy dopasować do własnych wymagań i stosować. Super!


Spis treści FOODBALL Żywienie i suplementacja piłkarzy

Spis treści książki Foodball zawiera wszystko to, co powinno się znaleźć w praktycznym przewodniku po żywieniu i suplementacji piłkarzy. Foodball to obowiązkowa pozycja, z której powinni korzystać adepci akademii i klubów piłkarskich, trenerzy i rodzice zawodników.

Autorom – Wojtkowi i Filipowi serdecznie gratuluję świetnej książki, a Was zachęcam do zakupu – moim zdaniem zdecydowanie warto!


Książkę możesz zakupić na stronie ŻYWIENIE MISTRZÓW KUP KSIĄŻKĘ – FOODBALL ŻYWIENIE I SUPLEMENTACJA PIŁKARZY

 

 

Dieta piłkarek vs. dieta piłkarzy

 • Czy dieta piłkarek i piłkarzy to dwa różne jadłospisy?
 • Jakie smaki częściej wybierają piłkarki, a jakie piłkarze?

Zapraszam Cię i zachęcam do zobaczenia video, które przygotowała wspaniała ekipa Piłka dla Wszystkich, z gościnnym wystąpieniem Tomasza Leśniaka – kucharza pierwszej reprezentacji Polski w piłce nożnej i moim, jako dietetyczki sportowej pierwszej reprezentacji Polski kobiet w piłce nożnej

Udostępnij

Zobacz także

Newsletter

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy jadłospis fleksitariański na 2000 kcal

Unikatowe kody promocyjne, darmowe diety i ebooki oraz najważniejsze informacje dotyczące diety roślinnej i sportowej w pigułce - to wszystko otrzymasz zapisując się na mój newsletter!

Zgoda(wymagane)