Menu

Trendy żywieniowe 2022 roku

31 grudnia 2021
Trendy żywieniowe 2022 roku

Pod koniec każdego roku eksperci zajmujący się żywieniem prognozują trendy na najblisze 365 dni. Tak też, Whole Foods Market, należąca do sieci Amazon przedstawiła żywieniowe trendy mające obowiązywać w 2022 roku.

O wzroście popularności żywności roślinnej nie muszę już pisać. Jest ona widoczna i odczuwalna na każdy kroku. Całkiem niedawno rozmawiałam o tym z Agnieszką ze sklepu GILKO.PL w podcaście Podcast – Paliwo z roślin – #42 czy roślinne żywienie to przyszłość?


Roślinne poniedziałki w RESTAURACJE OLIMP, szeroga gama roślinnych produktów DOBRA KALORIA, nowe marki, takie jak ROŚLINNY QURCZAK, producent jogurtów z fasoli IT’S BEAN!, wysokobiałkowe jogurty roślinne od ALPRO, a nawet coraz szersza gama roślinnej żywności producentów kojarzonych dotąd z rynkiem mięsnym i odzwierzęcym OLEWNIKTARCZYŃSKI.

Posłuchaj Podcast Paliwo z Roślin #54 O kurczę! To smakuje jak qurczak! Roślinny Qurczak | gość: Iga Czubak

Wzrost zainteresowania roślinną żywnością możemy zawdzięczać również sieciom sklepów i marketów spożywczych, takich jak BIEDRONKALIDL, czy nawet osiedlowa ŻABKA, co akurat cieszy i motywuje do zmian w kierunku lepszego zdrowia, środowiska i kondycji całej planety.

Im większa dostępność produktów, tym większa szansa na to, że większa liczba osób dowie się o tym jak smakują rośliny i co pysznego można z nich przyrządzić. Od wielu lat sama wspieram rynek żywności roślinnej. Kilka lat prowadziłam dietę wegańską, obecnie wegetariańską, całym sercem wspieram ograniczenie ilości mięsa w codziennym menu.

Nie musisz rezygnować z mięsa, nabiału i jaj w 100%! Wystarczy, że ograniczysz ich spożycie na rzecz wdrożenia w Twój jadłospis roślin strączkowych, zbóż, owoców i warzyw! Mam nadzieję, że pamiętasz o dziennej zalecanej porcji 400g warzyw i owoców? TO MINIMUM!
 


Trendy żywieniowe na 2022 rok

Przechodząc do meritum, eksperci z WHOLE FOODS MARKET, wyznaczyli trendy żywieniowe na 2022 rok, są nimi:

  • rolnictwo ultramiejskie
  • owoc yuzu
  • reduktarianizm
  • hibiskus i jego niezwykła moc
  • nasiona słonecznika
  • moringa olejodajna
  • napoje bezalkoholowe
  • funkcjonalne napoje z prebiotykami
  • kurkuma

Rolnictwo ultramiejskie

Cieszy fakt, iż każdy z trendów jest ściśle związany z rynkiem produktów roślinnych. W 2022 roku mamy postawić na farmy niewykorzystujące do produkcji roślin gleby. Będą to miejskie szklarnie, innowacyjne rozwiązania upraw, które przysłużą się do zrównoważenia rolnictwa o charakterze nowoczesnym.


Nasiona słonecznika i kurkuma

Nasiona słonecznika, czy kurkuma wydają się być powszechnie znane. Jednak, wzrost produkcji roślinnej żywności ma dodać im świeżego oddechu. Nasiona słonecznika znajdziemy coraz częściej w rzemieślniczych lodach, czy roślinnych twarożkach, również takich, które bez problemu możemy wykonać sami w domu. Kurkuma to zdecydowanie wspaniała przyprawa, wykorzystywana nie tylko w kuchni azjatyckiej. Na pewno znasz przepis na wspaniałe “złote mleko” SPRAWDŹ PRZEPIS NA GOLD MILK czy dodajesz kurkumę do sosów i dań jednogarnkowych.


Reduktarianizm

Reduktarianizm to synonim fleksitarianizmu. Jak już pisałam wcześniej, ma na celu zredukowanie ilości spożywanego mięsa i produktów odzwierzęcych, na rzecz spożycia roślin. Możesz więc jeść pierś z kurczaka, serek, popijać kefir i wcinać krewetki, jeśli tylko będziesz to robić racjonalnie. A prócz wcześniej wymienionych na Twoim talerzu znają się rośliny strączkowe, zboża, warzywa, owoce i zdrowe tłuszcze. 


Dlaczego warto ograniczyć ilość mięsa i produktów odzwierzęcych?

Posłuchaj Podcast – Paliwo z roślin – #17 dbam o klimat – wpływ diety na środowisko

Jeśli szukasz pomocy w kwestii dopasowania żywienia i wprowadzenia nowych zmian żywieniowych, zapraszam Cię do pobrania darmowych jadłospisów fleksitariańskich:

A także wegańskich i wegetariańskich:


Owoc yuzu

O yuzu nie jestem w stanie się wypowiedzieć, gdyż jak zapewne większość osób czytających ten wpis, jeszcze nie miałam z nim do czynienia. Analizując jego “rodzinę”, zawiera wiele antyokdsydantów, co jest jego wielką zaletą. Zatem, jego działanie na organizm może być dość szerokie. Na pewno warto przyjrzeć się bliżej, a bliższe jego poznanie ułatwi www.ekologia.pl

Cudowna moringa

Moringa z racji na sporą ilość przeciwutleniaczy działa świetnie na skórę, obniża poziom cholesterolu, działa antybakteryjnie i przecigrzybiczo. Występuje również pod nazwą drzewa chrzanowego, ze względu na swój smak. Możemy zakupić ją w postaci proszku lub suplementu w formie kapsułek.

Napoje bezalkoholowe

Rynek napojów bezalkoholowych już w tym roku mocno zaskarbił uznanie wielu wielbicieli napojów bezprocentowych. Sama jestem zwolenniczką piwa bezalkoholowego, gdyż stanowi świetne nawodnienie np. dla zawodników sportów wytrzymałościowych, jest świetnym produktem rekreacyjnym (szczególnie w lato), a dla wielu osób może również stanowić dobre rozwiązane w przypadku imprez, gdzie “wszyscy piją, tylko nie ja, mam pić wodę, czy colę?”.

Piwa i wina bezalkoholowe są produktowane nie tylko przez browary rzemieślnicze, ale również przez znane firmy, co jeszcze bardziej ułatwia ich dostępność. Co najważniejsze, smak piwa bezalkoholowego został niemal idealnie odwzorowany wobec piwa z %. Super rozwiązanie! Mam nadzieję, że zyskają na jeszcze większej popularności, a być może zostaną wdrożone nowe rozwiązania? Trzymam kciuki!

Prebiotyki do picia

Napoje prebiotyczne, też są już znane. Kombucha, jako dobre źródło probiotyków, jak i orzeźwiający napój szczególnie popularny latem zyskał już sporo swoich wielbicieli. Jestem ciekawa produktów prebiotycznych, z jakich składników powstaną i jak będą smakować. Prebiotyki są “pokarmem” dla probiotyków, a więc przyjaznych bakterii zamieszkujących nasz organizm. To dzięki nim wchłanimy, przyswajamy, budujemy odporność i osiągamy wewnętrzną homeostazę. 

“W zeszłym roku widzieliśmy ogromne zmiany związane z pandemią w zwyczajach kupowania artykułów spożywczych, gdy świat przyzwyczaił się do spędzania większej ilości czasu w domu. Ponieważ przemysł spożywczy powoli dostosowuje się do nowej normy, spodziewamy się, że konsumenci będą traktować priorytetowo produkty spożywcze i napoje, które zapewniają dodatkowe korzyści – takie jak funkcjonalne napoje gazowane i toniki – oraz produkty, które wspierają ich dobre samopoczucie, takie jak zielenie w miejskich ogrodach i produkty uprawiane z procesami rolniczymi, które pomagają zadbać o zdrowie gleby”

Sonya Gafsi Oblisk, dyrektor ds. marketingu w Whole Foods Market.

Nie mam bezpośredniego wpływu na pojawiające się trendy żywieniowe, ale pośredni owszem, Ty też! Wprowadzaj dobre zmiany żywieniowe, ograniczaj mięso, prowadź kuchnię według zero waste, ogranicz plastik i racjonalnie korzystaj z ogrzewania. To naprawdę wiele! Małymi cegłami buduje się ogromne domy! 

Obserwując wybory żywieniowe moich podopiecznych i obserwatorów, jestem przekonana, że rynek produktów roślinnych będzie przybierał na sile. To nie moda, to potrzeba, to nasz własny wybór, to racjonalne podejście traktujące również szacunek wobec zwierząt. Tak więc, podobnie jak w 2021 roku ogromnie wspieram akcję VEGANUARY, która ma na celu wdrożenie większej liczby roślinnych rozwiązań w Twoim menu.

Przeczytaj o akcji VEGANUARY i dołącz do wyzwania!

Cieszy mnie idea fleksitarianizmu, cieszy mnie wzrost ilości firm produkujących roślinne pyszności, cieszy mnie to, że coraz więcej osób chce jeść roślinnie! Wspieram Was całym sercem i z zapartych tchem obserwuję nowe trendy.

A Ty, jakich trendów żywieniowych spodziewasz się na najbliższy rok? Daj znać w komentarzu.

Znasz moje przepisy na paliwo z roślin? Sprawdź kilka poniższych inspiracji i dodaj roślinnego powiewu w Twojej kuchni!

hiszpańska tortilla

Smacznego tankowania paliwa z roślin

Udostępnij

Zobacz także

Newsletter

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy jadłospis fleksitariański na 2000 kcal

Unikatowe kody promocyjne, darmowe diety i ebooki oraz najważniejsze informacje dotyczące diety roślinnej i sportowej w pigułce - to wszystko otrzymasz zapisując się na mój newsletter!

Zgoda(wymagane)