Rice Cakes z cytryną i miętą dla sportowców wytrzymałościowych
Wartość odżywcza | |
---|---|
Wartość energetyczna | 183 kcal |
Białko | 2 g |
Tłuszcz | 6 g |
Węglowodany | 30 g |
Składniki
- ryż do sushi - 200 g
- woda - 350 ml + woda do przepłukania ryżu
- świeża mięta - 1 garść
- cytryna - skórka z 2 sztuki i sok z 1 sztuki (około 80-100 ml)
- cukier - 5 łyżek
- olej kokosowy rafinowany - 2 łyżki
- sól - 3 szczypty
Sposób przygotowania
- Ryż wypłukać kilkakrotnie na sitku pod bieżącą wodą.
- Sparzyć cytryny i dokładnie wyszorować skórkę – najlepiej gąbką lub drucikiem. Zetrzeć skórkę z 2 cytryn.
- Wycisnąć sok z 1 cytryny (lub z 2, jeśli zawierają mało soku).
- Wsypać ryż do garnka i zalać wrzątkiem (od podanej wartości odliczyć ilość soku z cytryny). Gdy zacznie bulgotać, to przemieszać, aby się nie przypalił. Dodać sól i sok z cytryny, wymieszać.
- Po 10-12 minutach gotowania dodać skórkę z cytryny. Zmniejszyć moc i gotować przez 10 minut, aż do całkowitego wchłonięcia wody. W razie potrzeby dolewać wody.
- Gdy ryż się rozpada i przypomina gęsty budyń dodać cukier, olej kokosowy i wymieszać.
- Wyłączyć gotowanie, dodać listki mięty. Wymieszać.
- Wyłożyć foremkę papierem. Masę wyłożyć na foremkę, docisnąć i wyrównać.
- Włożyć do zamrażarki na 3-5 godzin.
- Wyjąć, odstawić na 10-15 minut i pokroić na kawałki.
Ricecake z cytryną i miętą, to połączenie idealne na upalne dni, ale nie tylko! Cudownie orzeźwi w trakcie wymagającego treningu lub po nim niezależnie od pory roku. Kwaśna cytryna świetnie równoważy tez dodatek cukru.
Z jakiego ryżu przygotować Ricecake z cytryną i miętą?
Basmati, jaśminowy, arborio, do sushi, kleisty ryż używany do mango sticky rice, dostępny w sklepach z produktami azjatyckimi – każdy jest dobry, ale wymaga nieco odmiennego przygotowania. W przepisie na cytrynowo–miętowe Rice Cakes użyłam ryżu arborio, który moim zdaniem jest najlepszy do przygotowania ryżowych ciasteczek.
Jak zrobić idealnie Ricecake?
- Pamiętaj, że ryż musisz przepłukać. To ułatwia gotowanie, a ryż staje się bardziej kleisty.
- Nie zapomnij dobrze odparować wody lub dodać jej nieco więcej niż w przepisie – ta zmienna dotyczy grubości dna garnka i intensywności grzania (z mojego doświadczenia 300-350 ml wody na 200 gramów ryżu jest idealną proporcją).
- Olej kokosowy jest koniecznością – nie obawiaj się go. Też unikam w swojej diecie tłuszczu nasyconego, ale to naprawdę symboliczna ilość, dzięki której rice cake będą zwarte.
- Po przełożeniu masy do naczynia dobrze ją dociśnij. Masa musi mieć zwartą konsystencję, dzięki czemu zjedzenie ich na treningu będzie łatwiejsze.
- Rice Cakes możesz przechowywać w lodówce do 3 dni, choć jeśli intensywnie trenujesz, to znikną o wiele szybciej.
- Blendowanie ryżu nie jest konieczne, wystarczy go rozgotować. To łatwiejsze i szybsze.
- Czy możesz użyć suszonej mięty? Pewnie tak, ale polecam w wersji ze świeżą, bo wyszły genialne 😉
Co dodać do Ricecake?
W kuchni ogranicza nas tylko wyobraźnia. Jeśli zadbasz o jakościowe składniki, to mam wrażenie, że pomysły na Rice Cakes się nie kończą. Możesz dodać do nich:
- świeże, mrożone i suszone owoce
- liofilizowane warzywa i owoce
- suszone, gotowane, ucierane, miksowane warzywa
- dżemy i konfitury owocowe i warzywne
- soki, np.: jabłkowy, pomarańczowy, porzeczkowy
- wafelki i ciasteczka pokrojone na drobne kawałki
- andruty i wafle tortowe – w celu utworzenia górnej i dolnej warstwy
- miód, cukier, syrop klonowy – według uznania
- olej kokosowy – tłuszcz nasycony jest niezbędny do utworzenia zwartej masy
- zioła i przyprawy
Najważniejsze to pamiętać o dobrej konsystencji Rice Cakes oraz dodaniu tłuszczu i odpowiedniej ilości cukru, tak aby Twoja przekąska treningowa dostarczała w jednej porcji minimum 20-25 gramów węglowodanów.
Przygotowanie Ricecake z cytryną krok po kroku
1. Sparzoną i dokładnie wyszorowaną skórkę cytryny zetrzyj na średnich oczkach tarki. Wyciśnij sok z 1 dużej cytryny lub 2 mniejszych.
2. Do przepłukanego wcześniej i gotującego się ryżu dodaj sól, skórkę z cytryny i sok. Dokładnie wymieszaj. Dodaj sok z cytryny, olej kokosowy i cukier. Na koniec, po wyłączeniu palnika, dodaj pokrojone listki mięty.
3. Poznaj mój patent na dobre wyłożenie foremki papierem. Przyłóż papier do foremki, w której znajdzie się masa rice cakes. Natnij cztery miejsca, po dwa z dwóch stron papieru, tak aby po włożeniu papieru oba brzegi zachodziły na siebie, tworząc miejsce na masę. Prawda, że łatwe i wygodne? Dzięki temu masa nie przedostanie się pod papier, a rice cakes będą miały równą powierzchnię i dokładnie wejdą w każdy róg foremki. Łatwiej też wydostaniesz je z foremki po wyjęciu z zamrażarki.
4. Najważniejsza część tworzenia Rice Cakes – przekładanie masy do foremki. Zacznij od 1-2 łyżek masy, wygładź ją w foremce i dodawaj kolejne. Dzięki temu masa na rice cakes będzie zwarta i dobrze rozprowadzona. Później ułatwi Ci to krojenie.
5. Gdy cała masa jest już w foremce, dociśnij raz jeszcze używając papieru lub np. szklanki. Wyrównaj dokładnie powierzchnię i schowaj do zamrażarki.
6. Czas na krojenie rice cakes. Wyłóż masę na deskę do krojenia i przetnij wzdłuż na pół. To samo zrób w poprzek. Otrzymamy cztery, równe części, które musisz przekroić ponownie na pół. Gotowe. Otrzymujemy 8 równych porcji rice cakes.
Ricecake z cytryną – dla kogo?
Ciasteczka ryżowe są naprawdę uniwersalne – idealne przed treningiem, w trakcie, a nawet po jego zakończeniu. Rice Cakes sprawdzą się doskonale dla zawodników sportów wytrzymałościowych. Jeśli uprawiasz kolarstwo, biegi długodystansowe, turystykę górską lub lubisz całodniowe wycieczki po lesie, rice cakes są idealną przekąską.
Szukasz smacznej, prostej w wykonaniu i szybkiej diety sportowej? Koniecznie zerknij na jadłospisy w moim sklepie:
Sprawdź również inne Rice Cakes, które przygotowałam: