Biblioteka
BodyIdea - Dietetyka przyszłości

2020-08-13

#zapytajdietetyka - mądre żywienie podczas upałów
Witaj w czwartkowym cyklu artykułów spod szyldu #zapytajdietetyka

Odpowiadam w nim na pytania, które najczęściej padają z ust moich podopiecznych, obserwatorów. Rozwiewam wątpliwości, udowadniam, że internet nie zawsze mówi prawdę, a także pokazuję, że zdrowe żywienie, rozsądne zakupy i konsumencka mądrość są jak najbardziej osiągalne, nawet dla największych laików dietetycznych :)

 

Upał, a jedzenie i napoje

Lato to wspaniały czas, kojarzący się z wakacjami, dłuższym dniem, większą aktywnością fizyczną, mniejszym apetytem i ogromną mobilizacją do wprowadzenia dobrej diety - przecież trzeba pokazać się na plaży w bikini! Ale zaraz, co jeść, pić i jaki sportów uprawiać?

Czy Ty też zadajesz sobie poniższe pytanie w co roku w wakacje?

  • Co powinno znajdować się na naszych talerzach podczas upałów?
  • Po jakie produkty warto sięgać?
  • Ile spożywać wody?
  • Co z aktywnością fizyczną?

Już biegnę z odpowiedzią.

Polskę opanowała fala prawdziwych upałów. Zwolenników wysokich temperatur jest zapewne tyle samo co narzekających, ale nie o emocjach będzie tu mowa.

Chciałabym zwiększyć Waszą uważność na spożywanie odpowiednich pokarmów i nawodnienie podczas gdy za oknem temperatura przekracza 30 stopni Celcjusza.

 

Wybieraj świeże owoce i warzywa

To prawdzie bomby witamin i minerałów, które organizm traci wraz z wydalanym potem.

Prócz tego niektóre z nich składają się w ponad 80% z wody, która również stanowi dla nas dobre nawodnienie.

W Twoim menu powinny się pojawić: arbuz, melon, truskawki, maliny, zielony ogórek, sałata, pomidory, cukinia i papryka

Nie spożywaj ciężkich potraw

Organizm wydatkuje duże ilości energii na "walkę" z upałem, nie dokładaj mu dodatkowej pracy w postaci trawienia tłustego mięsa, smażonych frytek, czy mącznych pierogów i łazanek.
 

Pij odpowiednią ilość wody

Nasze ciała w ponad 70% składa się z wody, która usprawnia wszelkie procesy zachodzące w ciele.
Odwodnienie może prowadzić do wielu chorób, a w najgorszym stadium do śmierci. Latem do odwodnienia może dojść bardzo szybko! Zatem pijmy o wiele więcej wody! 
Zalecana ilość będzie zróżnicowana pod względem wieku, płci i prowadzonej aktywności fizycznej, jednak minimum dla wszystkich to 2,5 l - 3 l! 
Nie wychodź z domu bez butelki wody! Pamiętaj, że suchość w ustach, pragnienie, a często nawet ból głowy to pierwsze objawy odwodnienia!
 

Zrezygnuj z alkoholu i kawy

Lato to wakacje, wakacje to plaża, plaża to zazwyczaj piwo i "inne szybkie schładzacze". Nic bardziej mylnego.  Zarówno kawa jak i alkohol doprowadzają do szybszego odwodnienia, a chwilowe gaszenie pragnienia jest złudne.
 

Unikaj skoków temperatur

Klimatyzowane pomieszczenia, piekielnie zimny napój czy lody szybko schłodzą nasze ciało, ale i przede wszystkim migdałki, 
które poproszą o błyskawiczne L4 w postaci anginy. Nie serwuj swojemu ciału takiego rollercoastera. 

Wybieraj schłodzone produkty

Chłodna woda i lody zdają się być wybawieniem podczas upału! Jak najbardziej tak! 
Jeśli tylko dokładnie przeczytałeś pkt.5 to zapewne wiesz jak sobie nie zaszkodzić. 
Polecamy lody (tym bardziej domowej produkcji!), uważajcie jedynie być nie zjeść ich za dużo, bo może się okazać, że ich nadmiar zlokalizował się na biodrach!

Zbawienne dodatki do wody

Nie, bynajmniej nie chodzi mi o te niebieskie czy fioletowe. Najlepszy napój przygotujesz sam. Pozwoli on na utrzymanie ciała w dobrej kondycji i jeszcze szybsze nawodnienie. Wystarczy dorzucić do wody owoce: cytryna, limonka, pomarańcz, maliny, jagody, truskawki, ulubione zioła: oregano, miętę, na zdrowie!

 

Zdradzieckie słońce

Szczególnie narażone na negatywny wpływ wysokich temperatur są małe dzieci i osoby starsze. 
Dopilnuj aby w godzinach 12:00 - 15:00 przebywały w pomieszczeniach, a jeśli już muszą wyjść to zapakuj na drogę wodę i czapkę.
 

Aktywność fizyczna z umiarem

Treningi na świeżym powietrzu wykonuj wcześnie rano lub późnym wieczorem gdy temperatura będzie już bardziej przyjazna. 
Ćwiczenia fizyczne w upale mogą nieść za sobą poważne konsekwencje, zachowaj zdrową głowę i umiar. 

Zachowanie rozsądku jak zawsze jest kluczowym. Cieszcie się z obecnej pory roku, wakacji korzystajcie ze słońca - przecież musimy ładować akumulatory i syntetyzować wit. D3, ale mądrze! Udanego urlopu!

____________________________________________________________________________________________

Zapraszam Cię do zapoznania się z wcześniejszymi wpisami z cyklu #zapytajdietetyka

sylwia maksym body idea dietetyk

Sylwia Maksym

Cześć! Nazywam się Sylwia Maksym, jestem dietetykiem sportowym. Uczę jak jeść zdrowo, dostarczać paliwa z roślin i wybierać proste, smaczne rozwiązania bez wprowadzania restrykcji czy zakazów. Propaguję żywienie opierające się na ograniczeniu ilości spożywanego mięsa. Pokazuję sportowcom jak za pomocą żywienia wesprzeć ich regenerację i osiągnąć zawodowe cele. Aktualnie, obejmuję posadę dietetyka sportowego reprezentacji Polski kobiet w piłce nożnej, a także współpracuję indywidualnie z kolarzami, biegaczami, triathlonistami. Prywatnie jestem miłośniczką mocnej kawy, kolarstwa, mody i kultury hiszpańskiej. Rozgość się na mojej stronie i zatankuj ze mną Paliwo z Roślin.

BodyIdea - Dietetyka przyszłości

Dodaj komentarz

Brak dodanych komentarzy. Możesz być pierwszy - zapraszam!

Posłuchaj mojego podcastu PALIWO Z ROŚLIN